Az Amazon is nagy bírságot kapott az EU-tól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EU tiltott állami támogatásnak miősítette az elektronikus kereskedemi vállalat európai leányvállalatának Luxemburggal kötött megálapodását, amely szerint csökkenthette adóját az anyavállalatnak fizetendő jogdíjakkal.


Az eddigi rekordbírsággal az Apple-t sújtotta az Unió. A cégnek összesen 13 milliárd eurót kellene befizetnie, amiért Írországban nem fizetett adót. A döntés ellen az Apple és Írország is fellebbezett és a mai napig nem fizették meg a bírságot.

Az Amazont azt követően kezdte el vizsgálni az EU versenyjogi hatósága, hogy a Luxemburgban letelepedett vállalkozásról bejelentések érkeztek. A bejelentők szerint a cég megállapodott a luxemburgi kormánnyal egy a cég számára nagyon előnyös adózási formáról, amely az eu-s jog alapján tiltott állami támogatásnak minősül.

Margaret Vestager az EU versenyjogi képviselője szerint az Amazon üzleti modelljének alapját egy 2003-ban született megállapodás képezte. Az üzleti modell szerint az Amazon európai leányvállalata csökkenthette a profitját az anyavállalatnak fizetett jogdíjakkal. Az EU tiltott állami támogatásra vonatkozó megállapításait Luxemburg és az Amazon is visszautasította.

[htmlbox eu_jog_alkalmazasa]

Ezt a megállapodást is Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kötötte luxemburgi miniszterelnöksége idején.

Az USA az Apple korábbi megbírságolása során úgy nyilatkozott, hogy az EU politikai alapon indít eljárásokat és bírságolja meg az amerikai óriásvállalatokat.

Az EU látszólag tényleg ebbe az irányba halad, amelyet az is alátámaszt, hogy szeptemberben a Bizottság bejelentette, hogy az egész Eu-ra kiterjedő adót kíván kivetni az online streaming szolgáltatásokra, amely területen az amerikai Netflix az egyik legismertebb szolgáltató. Az EU 2013 óta lép fel érezhetően az amerikai cégek ellen. Az EU a Starbucks, az Amazon, a Fiat, az Apple és további 35 cég ellen indított eljárást adójogsértés miatt.

(telegraph.co.uk)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.