Az arcfelismerő technológia adatvédelmi kérdései


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nyilvános egyeztetést követően az EDPB elfogadta az arcfelismerő technológia bűnüldözésben való használatáról szóló ajánlásának végleges változatát.

Az ajánlás iránymutatást ad az uniós és nemzeti jogalkotóknak, valamint a bűnüldöző hatóságoknak az arcfelismerő technológiai rendszerek bevezetésével és használatával kapcsolatban.
Az EDPB többek között hangsúlyozza, hogy az arcfelismerő eszközöket csak a bűnügyi irányelv (LED) szigorú betartásával szabad használni. Ezen túlmenően az ilyen eszközöket csak akkor szabad alkalmazni, ha az Alapjogi Chartában meghatározottak szerint szükséges és arányos.
Az EDPB az iránymutatásokban megismétli az arcfelismerő technológia használatának bizonyos esetekben történő betiltására vonatkozó felhívását, ahogyan azt a mesterséges intelligenciáról szóló törvényjavaslatról szóló európai adatvédelmi biztossal közös véleményében is kérte.
A nyilvános konzultációt követően az ajánlást frissítették, és további pontosításokkal egészítették ki.

Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.