Az EU bírósága fenntartja az Abramovics elleni szankciókat


Az Európai Unió Bírósága szerdai ítéletében fenntartotta a Roman Abramovics orosz milliárdos ellen Ukrajna orosz megtámadását követően bevezetett uniós szankciókat – közölte a luxembourgi székhelyű testület.

A háború kezdetét követően az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács befagyasztotta több orosz üzletember – köztük Abramovics – pénzeszközeit, akikről úgy vélte, hogy az orosz kormány számára komoly bevételi forrást jelentő gazdasági ágazatokban tevékenykednek. Emellett megtiltotta belépésüket az EU-ba és átutazásukat az unión keresztül.

Roman Abramovics, a Chelsea angol futballklub korábbi tulajdonosa keresetet nyújtott be az uniós bírósághoz az őt érő szankciók megszüntetése érdekében, továbbá egymilliárd euró összegű kártérítésre tartott igényt jó hírnevének megsértése miatt.

A bíróság szerdai határozata szerint azonban a Tanács nem követett el értékelési hibát azzal, hogy az orosz oligarchát felvette szankciós listájára, különös tekintettel arra, hogy Abramovics jelentős részesedéssel rendelkezik az Evraz orosz acélipari konglomerátum részvényeiből.

Mivel Abramovics nem bizonyította, hogy ez a döntés jogellenes volt, a jogi testület a kártérítés iránti kérelmét is elutasította.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.