Az Európai Adatvédelmi Testület véleménye az adatkezelő Unión belüli tevékenységi központjának fogalmáról


2024. február 13-én az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB) elfogadta az általános adatvédelmi rendelet 4. cikk 16. pont a) alpontja szerinti adatkezelő Unión belüli tevékenységi központ fogalmáról szóló véleményt a francia adatvédelmi hatóság kérelmére.

A vélemény tisztázza az adatkezelő fő tevékenységi központjának fogalmát, különösen azokban az esetekben, amikor az adatkezelésre vonatkozó döntéseket az EU-n kívül hozzák meg. A legfontosabb kérdés, hogy az uniós központi ügyvitel helye csak akkor tekinthető tevékenységi központnak, ha az adatkezelő itt  hozza meg az adatkezelés céljaira és eszközeire vonatkozó döntéseket és hatáskörrel rendelkezik a döntések végrehajtására, továbbá az egyablakos mechanizmus is csak hasonló feltételek mellett alkalmazható.

A vélemény a következő linken érhető el:

https://edpb.europa.eu/our-work-tools/our-documents/opinion-board-art-64/opinion-042024-notion-main-establishment_en

Forrás: Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság híre


Kapcsolódó cikkek

2024. december 3.

Gyorstalpaló adományozóknak: új online kiadvány jelent meg

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda és a vezetői szemléletformálással, üzleti kultúrafejlesztéssel foglalkozó civilszervezet, a Bridge Budapest Egyesület összefogott, hogy segítse a potenciális adományozókat, hogy eligazodjanak az adományozás során felmerülő jogi és adózási dilemmák között. Az együttműködés célja, hogy az adományozók, legyenek akár céges vagy magánszemélyek, könnyebben átláthassák a támogatási lehetőségeket, és magabiztosabban dönthessenek adományozási szándékaikról. Ennek révén a civilszervezeteknek is gördülékenyebbé válhat az adományozókkal való együttműködés, hiszen a jogi és adózási kérdések megfelelő ismerete segíti az átlátható és biztonságos együttműködést.

2024. december 2.

Bűnös elmék vagy hányatott sorsú gyermekek?

Vajon mi sarkallhat arra egy fiatalt, hogy bűncselekmény elkövetőjévé váljon? Milyen cipelt traumák sorozata viszi tévútra az elmét? Csupán a szülőket lehet okolni ilyen helyzetekben, vagy a gyermek maga is felelős lehet tettéért? Visszatartó erő-e hazánk jelen fiatalkorúakra vonatkozó büntetőjogi szankcionálása, az intézkedés? Ez az írás az Arsboni 2024. tavaszi gyakornoki programjának keretében készült.

2024. december 2.

Az EU egy évvel meghosszabbította a globális emberi jogi szankciókat

Az Európai Unió egy évvel, 2025. december 8-ig meghosszabbította a világ különböző országaiban elkövetett, súlyos emberi jogi jogsértésekért és visszaélésekért a felelősökkel szemben kirótt szankciókat – közölte az Európai Unió Tanácsa hétfőn.