Az Európai Bíróság szerint jogszerű az orosz kormánynak vagy orosz szervezeteknek nyújtandó jogi tanácsadás tilalma


Az Európai Unió Bírósága szerdai döntésével jogszerűnek minősítette azt a szankciós döntést, amely megtiltja a jogi tanácsadási szolgáltatást Oroszország kormányának, valamint az oroszországi székhelyű szervezeteknek.

A luxembourgi székhelyű uniós testület közleményében leszögezi, hogy a tilalom olyan jogi tanácsadásra vonatkozik, amely nincs összefüggésben bírósági eljárással, és kiemelték: továbbra is minden személyt megillet az az alapvető jog, hogy bírósági eljárás lefolytatása, elkerülése vagy az arra való felkészülés érdekében ügyvédi tanácsot kérjen. „A természetes személyek részére nyújtott jogi tanácsadás nem tartozik a tilalom hatálya alá” – olvasható a bejelentésben.

A tilalomról szóló döntést Oroszország Ukrajna ellen 2022 februárjában indított háborúja miatt a Moszkvával szemben életbe léptetett korlátozó intézkedések keretében jelentették be.

A bíróságnak azért kellett állást foglalnia a kérdésben, mert több belga ügyvédi kamara, köztük a brüsszeli holland ügyvédi kamara a rendelkezés megsemmisítését kérvényezte.

Ezt azzal indokolták, hogy a tilalom „sérti az ügyvédi tanácsadáshoz való hozzáférést biztosító alapvető jogokat, az ügyvédi szakmai titoktartást, az ügyvédi függetlenség kötelezettségét, a jogállamiság értékeit, valamint az arányosság és a jogbiztonság elvét”.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.