Az EB nyilvántartásba veszi a jogerős ítéletek EU-n belüli kölcsönös elismerésére irányuló európai polgári kezdeményezést


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy nyilvántartásba veszi a nemzeti bíróságok ítéleteinek végrehajtása az uniós országokban elnevezésű európai polgári kezdeményezést – közölte a brüsszeli testület szerdán.

A közlemény szerint a polgári kezdeményezés szervezői arra kérik az Európai Bizottságot, tegyen javaslatot egy olyan kötelező erejű jogi szabályozásra, amely nemzeti szintű mechanizmus bevezetését írtja elő a más tagállamok bíróságai által hozott jogerős bírósági határozatok

A kezdeményezők a hasonló vagy azonos jogi kérdésekre vonatkozó bírósági precedens közös uniós fogalmának bevezetését is sürgetik valamennyi uniós tagállamban, amely biztosítja a szóban forgó ország bíróságai által hozott nemzeti bírósági ítéletekre való hivatkozás lehetőségét. A kezdeményezés szerint a mechanizmusnak lehetővé kell tennie a peres felek számára, hogy az eljárás bármely szakaszában kérjék az ügyük szempontjából releváns másik ország határozatának elismerését. A tagállamokat kötelezni kellene arra, hogy hatékony, visszatartó erejű és arányos szankciókat szabjanak ki azokban az esetekben, amikor a mechanizmusnak nem tesznek eleget.

Mivel az európai polgári kezdeményezés megfelel a formai követelményeknek, a brüsszeli testület úgy ítélte meg, hogy az jogilag elfogadható. A javaslat tartalmát az uniós bizottság ebben a szakaszban még nem vizsgálta.

Az európai polgári kezdeményezés nem eshet a bizottság azon hatáskörén kívül, hogy uniós jogi aktusra irányuló javaslatot nyújtson be, nem lehet nyilvánvalóan visszaélésszerű, komolytalan vagy zaklató jellegű, és nem lehet ellentétes az Európai Unió értékeivel.

A szerdai nyilvántartásba vételtől számítva a szervezőknek hat hónap áll rendelkezésére, hogy megkezdjék az aláírásgyűjtést. Amennyiben az európai polgári kezdeményezés egy év alatt egymillió támogató nyilatkozatot kap legalább hét különböző tagállamból, az Európai Bizottságnak reagálnia kell. A brüsszeli testület dönt arról, hogy a kezdeményezésre válaszul hoz-e intézkedéseket vagy sem, és a döntését meg kell indokolnia.

Az uniós bizottsághoz az európai polgári kezdeményezés 2012. április 1-jei bevezetése óta eddig 125 kérelem érkezett, amelyek közül ez idáig 101 kezdeményezést vett nyilvántartásba. Eddig kilenc kezdeményezés esetében sikerült egymillió aláírást összegyűjteni. Közülük hét esetében a brüsszeli testület már válaszolt, kettőt pedig jelenleg még vizsgál.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.