Az ombudsman javaslatokat tett az érettségi ügyében Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2020-as érettségi vizsgák megtartásával összefüggésben a köznevelésért felelős államtitkárhoz fordult az alapvető jogok biztosa, aki javaslatokat fogalmazott meg többek között a biztonságos lebonyolítással kapcsolatban.

A Kormány 2020. április 16-án kiadott rendeletében döntött a veszélyhelyzet során az érettségi vizsgák 2020. május-júniusi vizsgaidőszakban történő megszervezéséről.

Az ombudsman megfontolásra javasolta, hogy a távolságtartási szabályt az érettségi teljes folyamata alatt biztosítsák, a vizsgázók száma pedig egy teremben inkább kevesebb legyen, mint tíz fő. Egyben szorgalmazta egy részletszabályokat tartalmazó miniszteri rendelet vagy módszertani ajánlás mielőbbi kiadását.

Az alapvető jogok biztosa egyúttal kérte azon tárgyi feltételeknek a megteremtését, amelyek biztosítják a vizsgázók és a vizsgáztatásban részt vevő pedagógusok számára a kockázat mérséklését, a megfelelő védelmet.

Felhívta továbbá a figyelmet, hogy az emelt szintű érettségire jelentkező vizsgázónak megfelelő időben és pontos értesítést kell kapnia a vizsgára kijelölt intézményről és annak elérhetőségéről.

Az ombudsman végül – a szaktárca ilyen irányú kommunikációjával összhangban – ugyancsak megfontolásra javasolta egy olyan alternatív terv kidolgozását, amely az érettségi vizsgák esetleges elhalasztásával kapcsolatos megoldást tartalmazza.

(ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.