Az OpenAI az elszámoltathatóságról szóló törvényjavaslatról


Régi dilemma, hogy miért kell hibáztatni a technológiát használó személyeket, és miért magát a technológiát. A közösségi média esetében sikerült is az egészet elbaltázni, a kaliforniai törvényhozók most a mesterséges intelligencia frontján javítanának.

Kaliforniában a célegyenesbe ért az MI-iparág átfogó szabályozásáról szóló szabályozás elfogadása, miután csütörtökön megkapta a közgyűlési előirányzatokkal foglalkozó bizottság jóváhagyását. Az SB 1047 számon hivatkozott törvényjavaslat a technológia által okozott károk megelőzésére „a józan ész alapján” kijelölt szabványokat határozna meg, ezen felül olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek alapján polgári peres eljárásokban magukat a gyártókat is felelősségre vonhatnák majd az általuk kiadott mesterségesintelligencia-modellek kimeneteivel kapcsolatban.

Nem meglepő, hogy a javaslatot határozottan ellenzi egy sor techvállalat, kockázati befektető és politikus is, akik szerint az ilyesmi ellehetetleníti az innovációt, és elüldözi az államból a mesterséges intelligenciát fejlesztő vállalkozásokat. A támogatók ezt értelmetlennek nevezik, hiszen a törvény a Kaliforniában üzleti tevékenységet folytató cégekre vonatkozna, függetlenül attól, hogy hol vannak bejegyezve az irodáik. Másrészt olyan biztonsági követelményeket támaszt, amelyek mellett a gyártók korábban már elkötelezték magukat, vagyis az újdonság a dolog számonkérhetősége lenne.

Veszélyben a nemzet biztonsága

Bloomberg News beszámolója szerint legújabban az OpenAI is csatlakozott a törvény ellenzőihez: bár a társaságnál is folyamatosan az MI-szabályozás jelentőségéről locsognak, a mostani javaslattal speciel az a problémájuk, hogy ebben a kérdésben szerintük szövetségi szintű szabályokra lenne szükség az állami rendelkezések helyett. A Kalifornia szenátorának küldött nyílt levelükben természetesen az Egyesült Államok versenyképessége és nemzetbiztonsága miatt is aggódnak, amelyekre a törvény elfogadása „széles körű és jelentős” hatást gyakorolna.

Az innovációt fojtogató törvényjavaslat egyébként olyan követelményeket támasztana az MI-iparág szereplőivel szemben, mint hogy vegyék elejét a tömegpusztító fegyverek fejlesztésének vagy a félmilliárd dollárt meghaladó anyagi károkozásnak, és biztosítsák a rendszerek azonnali leállításának (kill switch) lehetőségét. A belső tesztelésnek és a külsős auditrok alkalmazásának kötelezettségei ráadásul csak a 100 millió dollárt meghaladó fejlesztési költséggel létrehozott modellekre lennének értelmezhetők, amelyek üzemeltetési igénye elér egy meghatározott számítási teljesítményt.

A tervezett kaliforniai szabályozás részleteit itt lehet megismerni.

Forrás: bitport.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 18.

Szigorítana a dohányfüstmentesebb környezet érdekében az EU

Az Európai Bizottság dohányfüstmentességet vezetne be bizonyos kültéri tereken is azzal a céllal, hogy az emberek, elsősorban a gyermekek és fiatalok hatékonyabb védelmet élvezhessenek a passzív dohányzás és az aeroszolok hatásaival szemben.

2024. szeptember 18.

Uniós szóvivő: megkezdik a 200 millió eurós bírság levonását

Az Európai Bizottság megkezdi levonni a Magyarországnak szánt esedékes uniós kifizetésekből az EU bírósága által az országra kiszabott 200 millió eurós bírságot, miután a magyar kormány a határidőig nem fizette be az összeget – jelentette be a bizottság szóvivője szerdán.

2024. szeptember 17.

Digitális identitást javasol a cégeknek a Draghi-jelentés

Európa drámai változások előtt áll, a világkereskedelem lassul, a geopolitika töredezetté válik, a technológiai változások felgyorsulnak, a régóta bevált üzleti modellek megkérdőjeleződnek, és néhány kulcsfontosságú gazdasági függőség hirtelen geopolitikailag sebezhetővé válik – hívta fel a figyelmet Mario Draghi volt olasz miniszterelnök és az Európai Központi Bank (EKB) korábbi elnöke kedden Strasbourgban.