Az uniós jog nem írja elő, hogy jogot kell biztosítani az ügyészek kinevezésével kapcsolatos határozatok vitatására


Román bírák és ügyészek szakmai egyesületei vitatják a romániai korrupciós ügyekkel kapcsolatos nyomozások lefolytatásával megbízott egyes ügyészek kinevezését. Úgy vélik, hogy az e kinevezések alapjául szolgáló nemzeti szabályozás összeegyeztethetetlen az uniós joggal, és nem alkalmazható

Az ezen ügyben eljáró pitești fellebbviteli bíróság (Románia) azt kérdezi a Bíróságtól, hogy összeegyeztethetők-e az uniós joggal azok a román eljárási szabályok, amelyek lényegében megakadályozzák a bírák és ügyészek egyesületeit abban, hogy keresetet nyújtsanak be ezen ügyészek kinevezésével szemben, mivel az ilyen kereset elfogadhatóságát jogos magánérdek fennállásától teszik függővé. A román bíróság azt a kérdést is felteszi, hogy ez a szabályozás összeegyeztethető-e Romániának a korrupció elleni küzdelemre vonatkozó kötelezettségvállalásaival és
az uniós joggal.

A Bíróság megállapítja, hogy az uniós joggal nem ellentétes az olyan nemzeti szabály, amely a gyakorlatban kizárja, hogy a bírák és ügyészek egyesületei vitathassák a bírákkal szembeni büntetőeljárások lefolytatásával megbízott ügyészek kinevezését, az ilyen kereset elfogadhatóságához megkövetelve a magánérdek bizonyítását.

Főszabály szerint a tagállamok feladata annak eldöntése, hogy ki indíthat bírósági eljárásokat, anélkül azonban, hogy aláásnák a hatékony bírói jogvédelemhez való jogot. Kétségtelen, hogy bizonyos esetekben az uniós jog arra kötelezi a tagállamokat, hogy engedélyezzék érdekképviseleti szervezetek számára, hogy azok bírósági eljárást indítsanak a környezet védelme érdekében vagy a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem céljából. Ugyanakkor az uniós jog egyetlen rendelkezése sem kötelezi általános jelleggel a tagállamokat arra, hogy biztosítsák a bírák és ügyészek szakmai egyesületei számára az ahhoz való jogot, hogy vitassák a bírák jogállásához kapcsolódó valamely nemzeti intézkedésnek az uniós joggal való bármilyen összeegyeztethetetlenségét.

Egyébiránt önmagában az a tény, hogy valamely nemzeti szabályozás nem hatalmazza fel ezen egyesületeket ilyen
keresetek indítására, nem elegendő ahhoz, hogy a jogalanyokban jogos kétségeket ébresszen a román bírák
függetlenségét illetően.

Forrás: curia.europa.eu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 31.

Ludovika.hu: Aknázzuk ki az új kor kínálta lehetőségeket

Az adat az új arany – halljuk mostanában. A Ludovika.hu cikksorozatában annak járt utána, hogyan lehet okosan, szabályosan adatot gyűjteni, tárolni, és miképpen hasznosulhatnak a beszerzett információk. Elsőként, e cikkben a vállalati nézőpontot mutatják be Marton Ádám, az NKE ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének adjunktusa segítségével.

2024. május 31.

A DMA alkalmazásának első hónapjai

A digitális belső piac történelmében 2024 márciusa kulcsfontosságú, hiszen az a DMA érdemi alkalmazásának első hónapja; és mint ilyen, elképesztően hektikusnak bizonyult. Ebben a bejegyzésben valamennyi eseményről nem tudok számot adni, azonban néhány kulcsesemény felsorolásával a DMA alkalmazása korai szakaszának hangulata illusztrálható – olvasható Beyer Fülöp bejegyzésében a ludovika.hu ITKI blogján.