Az űrjog nem rendezi egy Holdbázis viszonyait


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világűrjog szerint bűneset elkövetésekor az asztronautát küldő ország jogát kell alkalmazni – mondta Szatmári-Margitai Gergely ügyvéd az M1 aktuális csatorna műsorában.

A szakember felhívta a figyelmet, hogy a világűrben egyetlen államnak sincs kizárólagos uralma, ezért kell az űrjogot alkalmazni. Hozzátette: a légtér ugyan állami terület, de annak térbeli kiterjedése kérdéses, a nemzetközileg elfogadott érték 80-160 kilométer a földtől számítva, de vannak olyan elméletek, amelyek szerint az atmoszféra a határ.

Szatmári-Margitai Gergely felvetette: kérdés, hogy ha a Holdon bázist nyitnak és ott a polgárok között jogi összetűzés lesz, akkor azt milyen jog alapján fogják megítélni, mivel a világűrjog jelenleg csak asztronautákra vonatkozik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.