Belgium terroristákat fosztott meg állampolgárságuktól


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A tizenhárom kettős állampolgárságú terrorista korábban dzsihadista csoportokhoz csatlakozott Szíriában és Afganisztánban.

A brüsszeli fellebbviteli bíróság két éven belül ötödik alkalommal döntött terrorista csoportokhoz csatlakozott fiatalok belga állampolgárságának megvonásáról. Ilyen bírósági döntés ez idáig 52 embert érint – jelentette a La Libre Belgique című francia nyelvű napilap.

A többségében belga-marokkói kettős állampolgársággal rendelkező férfiakat korábban jogerősen tizenöt, tíz, illetve hét év börtönbüntetésre ítélték Belgiumban. Az állampolgárság elvesztése olyan esetben lehetséges, ha az érintett kettős állampolgársággal rendelkezik – írták.

EU Jog online

Az elítéltek távollétében hozott döntését a bíróság azzal indokolta, hogy az érintettek „nem teljesítették állampolgári kötelességeiket”. A tizenhárom férfi közül tizenketten 2012 decembere és 2014 decembere között csatlakoztak dzsihadista csoportokhoz Szíriában. A tizenharmadik egy Afganisztánban tevékenykedő terrorista sejt tagjává vált 2007-ben. A bíróság azt feltételezi, hogy a terroristák ellen vívott harcok során majdnem mindannyian meghalhattak, noha – mint írták – erre nincs hivatalos bizonyíték. Feltételezik, hogy egyiküket a kurd erők tarthatják fogva Észak-Szíriában – közölte a napilap.

Az állampolgári nyilvántartásból törölt tizenhárom embernek nyolc nap áll rendelkezésére, hogy fellebbezést nyújtson be az intézkedés ellen – tették hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.