Börtön a bírósági bombariadóért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem talált ügyintézőt az öthónapos büntetése ügyében, végül kapott még egy év hét hónapot.


Jogerősen egy év hét hónap börtönbüntetésre ítélte a Debreceni Törvényszék kedden azt a férfit, aki 2012 márciusában telefonon azt jelezte, bombát helyezett el a Debreceni Járásbíróság épületében – közölte a törvényszék szóvivője.

Tatár Tímea hozzátette: a törvényszék ezzel helybenhagyta az első fokon eljáró Hajdúszoboszlói Járásbíróságnak a közveszéllyel fenyegetés vétsége miatt kiszabott ítéletét. 

L. Bátor Zsolt többszörös visszaesőként feltételes szabadságra nem bocsátható és két évig a közügyeket sem gyakorolhatja – rögzíti a jogerős bírósági ítélet.

L. Bátor Zsoltot 2011 szeptemberében csalás miatt jogerősen 5 hónap börtönbüntetésre ítélte a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság. A férfi halasztást kért, így 2012 március 27-én kellett volna bevonulnia a Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetbe. 

Aznap reggel a Debreceni Járásbíróságra ment, hogy újabb halasztást kérjen, ott azonban nem talált ügyintézőt, így felindult állapotban távozott az épületből. Beismerő vallomása szerint haza akart menni, de a buszmegállóban várakozva meglátott egy nyilvános telefonfülkét és új ötlete támadt. Úgy fogalmazott, hogy „keresztbe tesz az ott dolgozóknak, hogy az ő napjuk se legyen jobb”. Felhívta a 105-ös telefonszámot és eltorzított hangon közölte, hogy bombát helyezett el a bíróságon – ismertette a részleteket a szóvivő.

Az ország egyik legnagyobb ügyfélforgalmú bíróságát a rendőrség azonnal kiürítette, 185 embernek kellett elhagynia a bíróságot, csaknem 30 tárgyalás elmaradt. Az épületet 9 bombakutató és egy kereső kutya vizsgálta át, de se robbanóanyagot, se robbanószert, se elhagyott idegen csomagot nem találtak.

L. Bátor Zsolt nem vonult be aznap a börtönbe, emiatt a Debreceni Törvényszék büntetés-végrehajtási csoportja azzal kereste meg a rendőrséget, hogy vezesse elő a vádlottat. A férfi másnap rendőri közreműködéssel börtönbe került. 

A férfi egyébként próbaidő alatt követte el a bűncselekményt, jelenleg is több eljárás folyik ellene, így többszörös visszaesőként büntetése magasabb és feltételes szabadlábra sem bocsátható – sorolta Tatár Tímea.

Kovács Péter tanácselnök a jogerős ítélet kihirdetésekor elmondta: a bíróságok ellen legtöbbször a büntetőeljárások érintettjei jelentenek bebombariadót, az új Btk. értelmében ezért – a korábbi 2 év helyett – akár 3 év szabadságvesztés is kiszabható.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.