Börtönbüntetésre ítélték Francois Fillon volt francia kormányfőt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy év letöltendő és három év felfüggesztett börtönbüntetésre, valamint 375 ezer eurós pénzbírságra ítélte hétfőn a párizsi fellebbviteli bíróság Francois Fillont.

A 2017-es francia elnökválasztás konzervatív jelöltjét, volt kormányfőt mellékbüntetésként két évre eltiltották minden választható tisztségtől abban az ügyben, amelyben kiderült, hogy még parlamenti képviselőként fiktív állásban foglalkoztatta a feleségét, Penelope Fillont.

A politikus felesége bűnrészesség miatt két év felfüggesztett szabadságvesztést kapott, valamint 375 ezer eurós pénzbírságot, s ő sem indulhat két évig választáson. Marc Joulaud-t, aki Francois Fillon miniszteri kinevezése után a parlamenti utóda lett, s tovább foglalkoztatta papíron Penelope Fillont, három év letöltendő börtönbüntetésre ítélték és öt évre eltiltották a választhatóságtól.

Csak papíron alkalmazta a feleségét

A házaspárnak és a parlamenti utódnak 800 ezer eurós kártérítést is meg kell fizetnie a nemzetgyűlésnek, amely felperes volt az ügyben.

A vádlottak, akik nem jelentek meg ítélethirdetésre a párizsi fellebbviteli bíróságon, fellebbezhetnek a döntés ellen a semmitőszéken. Amennyiben a volt miniszterelnök nem fellebbez, vagy fellebbez, de eredménytelenül, akkor a letöltendő börtönbüntetése kiváltható elektronikus nyomkövető viselésével.

A 2007 és 2012 között francia miniszterelnökként szolgáló Fillon a 2017-es elnökválasztás fő esélyesének számított, de a kampány alatt kirobbant botrány következtében nem jutott tovább a második fordulóba, és a választást végül Emmanuel Macron nyerte meg.

Fillont azzal vádolták, hogy nemzetgyűlési képviselőként évtizedeken át fiktív módon, azaz csak papíron alkalmazta a feleségét parlamenti asszisztenseként, az asszony nem végzett tényleges munkát a felvett fizetésért.

A pénzügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség 2017. január végén lapértesülés alapján indított eljárást a konzervatív elnökjelölt feleségének és gyerekeinek tisztázatlan parlamenti foglalkoztatása miatt. A családtagok több, mint egymillió eurót vettek fel a parlamenttől, de tényleges munkát vélhetően egyikük sem végzett.

Enyhítettek az első fokú ítéleten

Penelope Fillon 1981 és 2013 között – kisebb szünetekkel – felváltva állt férje, majd az ő utóda alkalmazásában „asszisztensként”.

A csalás egy része már elévült, a bíróság az 1998 és 2013 közötti időszakot vizsgálhatta, s az ítélet szerint ezen időszakban a Fillon-házaspár több, mint egymillió euró közpénzt sikkasztott el.

Az elnökválasztási kudarc után a 68 éves volt miniszterelnök visszavonult a politikai életből, s a pénzügyi világban helyezkedett el. Mindvégig ártatlannak vallotta magát.

A fellebbviteli bíróság egyébként enyhített az elsőfokú ítéleten, amely 2020. június. 29-én két év letöltendő és három év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte Fillont.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.