Brexit: továbbra is sok nyitott kérdés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Súlyos kételyeit fogalmazta meg Michel Barnier, az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalója pénteken az Észak-Írországra vonatkozó új brit javaslatokkal kapcsolatban.


A brit kormány javaslata értelmében az Egyesült Királyság „korlátozott ideig” tartaná magát a vámunió szabályrendszeréhez, ha a brit EU-tagság megszűnése utáni átmeneti időszak végéig nem sikerülne végleges egyezségre jutni a kétoldalú kereskedelem vámszabályozásáról.

Barnier brüsszeli sajtóértekezletén leszögezte: nem terjeszthető ki a szigetország egészére az uniós megoldási javaslat, amelynek értelmében megfelelő jövőbeli megállapodás hiányában Észak-Írország továbbra is részese lenne a vámuniónak.

A főtárgyaló bírálta, hogy Theresa May brit kormányfő ideiglenes megoldásról beszélt, és hangsúlyozta, tartósan meg kell akadályozni a fizikai határellenőrzési rendszer visszaállítását az Ír-szigeten.

Kiemelte ugyanakkor: a brit tervezet több kérdést vet fel, mint amennyire választ ad, de ez még nem jelenti annak teljes elutasítását, a felek folytatni fogják az egyeztetést.

[htmlbox eu_kozjog_es_pol]

 

A brit EU-tagság várhatóan jövő márciusban szűnik meg, de a brit kormány és az Európai Unió elvi megállapodása alapján ezután átmeneti időszak következne, mely 2020 végéig tartana, és addig az Egyesült Királyság és az uniós partnerországok a jelenlegi szabályrendszer alapján férnének hozzá egymás piacaihoz.

Továbbra is megoldatlan kérdés azonban, hogy az átmeneti időszak után milyen vámszabályok lépnek érvénybe a jelenleg vámmentes kétoldalú kereskedelemben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.