Budapestre érkezett Gjin Gjoni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Balkáni és Euro-mediterrán Térség Igazságügyi Tanácsainak Hálózata elnöke az aktuális feladatokról egyeztetett a Budapesten működő Titkársággal. Gjin Gjoni magyarországi látogatása során részt vett az Országos Bírói Tanács (OBT) ülésén, majd Hámori Attilával, az OBT soros elnökével „Balkan Network” feliratú réztáblát avatott.


Gjin Gjonit, az Albán Köztársaság Legfelsőbb Igazságügyi Tanácsának tagját, ítélőtáblai bírót, 2015 májusában választották a hálózat elnökének. A magyar igazságszolgáltatási rendszer sikere, hogy a közgyűlési döntés értelmében a Hálózat székhelye és Titkársága is Budapesten lesz.

Az aktuális feladatok között szerepel a szervezet új honlapjának kialakítása, illetve egy olyan adatbázis létrehozása, amely a tagállamok testületi elérhetőségét és igazságügyi szolgáltatásának bemutatását tartalmazza. Emellett zajlik az éves közgyűlés előkészítése a budapesti Titkárság közreműködésével.

Próbálja ki az Ügyvéd Jogtárat!

Most két hétig ingyen használhatja az Ügyvéd Jogtár teljes tartalmát és csaknem valamennyi funkcióját: Több mint 150 000 döntvény, több mint 1500 iratminta és több mint 40 időgépes kommentár. Változásfigyeltetés és ügyfélbarát kezelőfelület.

Kipróbálom >>

A 300 millió embert felölelő balkáni térség igazságügyi tanácsainak együttműködése 2006-ban kezdődött. 2014. május 12-13-án Bukarestben írták alá az Alapító Okiratot az Országos Bírósági Hivatal és az OBT részvételével.
Tagok: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Magyarország, Moldova, Montenegró, Olaszország, Románia és Törökország és Koszovó (2015 májusában csatlakozott).

A nemzetközi hálózat célja, hogy előmozdítsa a résztvevő igazságügyi tanácsok közti együttműködést elsősorban a bírói függetlenség és az átláthatóság érdekében, illetve az egyes igazságügyi rendszereket vizsgálja.

(Forrás: OBH)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.