Bűnügyiszakjogász-képzés indul


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bűnügyiszakjogász-képzést indít a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara.


A tanévnyitóval egybekötött pénteki sajtótájékoztatón Ibolya Tibor fővárosi főügyész hangsúlyozta: a képzés célja, hogy a gyakorló jogászok elsajátítsák a munkájuk során nélkülözhetetlen kriminalisztikai ismereteket.

Ibolya Tibor azt mondta, az új ügyészségi törvény első két mondatában hatszor szerepel a „nyomoz” szó, ez pedig már önmagában megmagyarázza, hogy miért fontos a gyakorló jogászoknak kriminalisztikával foglalkozni.

A főügyész ismertette, hogy a jogászok a napi gyakorlatban a rendőrség kriminológiailag képzett szakembereivel dolgoznak együtt, velük kell a bizonyítás menetéről beszélniük, őket kell esetenként utasítaniuk, és – mint mondta – „fontos, hogy a közös csónak révbe érjen”.

Ptk. Mesterhármas

Az új Ptk. három aspektusból – szerkesztőbizottsági tag, ügyvéd és bíró szemével.

A sorozat rendezvényei:

2014.10.08.  Jogi személy – Dr. Csehi Zoltán, Dr. Tomori Erika, Dr. Gál Judit
2014.11.19.  Dologi jog – Dr. Menyhárd Attila, Dr. Gárdos Péter
2014.12.16.  Az új Ptk. és az Mt. együttes alkalmazása – Dr. Berke Gyula, Dr. Pál Lajos, Tálné Dr. Molnár Erika
2015.01.13.  Öröklési jog –  Dr. Szeibert Orsolya, Hídvéginé Dr. Adorján Lívia
2015.02.17.  Kötelmi jog – Dr. Lábady Tamás, Dr. Fuglinszky Ádám, Dr. Kemenes István

Helyszín: Budapesti Ügyvédi Kamara

Bővebb információ és jelentkezés>>

Kovács Lajos nyugalmazott rendőr ezredes, a képzés oktatója arról beszélt, hogy a végzett jogászok nem mindig ismerik a nyomozás problémáit, azt, hogy a rendőrség munkatársai hogyan kutatnak fel egy tanút, hogyan hallgatják ki és hogyan rögzítik a bizonyítékokat. A rendőrség munkáját az ügyészi vagy bírói munka során „simán le lehet pöckölni” azzal, hogy például egy nyom törvénytelenül lett rögzítve – tette hozzá.

Kovács Lajos kitért arra is, hogy a most induló képzés abban különbözik a konkurens szakjogászképzésektől, hogy több gyakorlati tudást ad.

A három féléves képzés során a résztvevők elsajátítják a nyomozással és a bizonyítással összefüggő magyar és nemzetközi jogalkalmazási gyakorlatot, a nyomozással és a bizonyítással összefüggő feladatokat.

Az első félév órarendjében szerepel többek között nyomozásszervezés, kihallgatási taktika, ballisztika, igazságügyi orvostan, DNS-bizonyítás és igazságügyi elmekórtan. A képzésre 43 hallgatót vett fel az egyetem.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.

2024. május 16.

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a Médiatanács

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a médiatanács: annak ellenére, hogy egy eredeti film vágott verzióját sugározta a TV2, maradtak a műsorszámban olyan erőszakos jelenetek, amelyek magasabb korhatári kategóriába sorolást indokoltak volna a médiaszolgáltató által választottnál. Egyebek között erről is határozott május 14-i ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.