Demokratikus aggályok a Maldív Köztársaságban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A maldív hadsereg többször lezárta már a parlament épületét, hogy megakadályozzák az elnök, illetve a házelnök ellen benyújtott bizalmatlansági indítványokról való szavazást.


Az ellenzéki Maldív Demokrata Párt (MDP) képviselője egy olyan videót rakott ki az egyik közösségi oldalra, amelyen látható, hogy civil ruhás emberek akadályozzák a képviselőket a parlamentbe való bejutásban.

A párt egy másik képviselője szerint őket beengedték a parlamentbe, ahol a házelnök katonák kíséretében jelent meg. Az ülésterembe érkezést követően az elnök egyik embere megnyitotta a bizalmatlansági indítványról szóló ülést, majd öt perc múlva le is zárta azt, mielőtt a képviselők szavazhattak volna.

A képviselők azért terjesztettek elő bizalmatlansági indítványt a házelnökkel szemben, mert folyamatosan visszautasította a kormány ellenőrzésére irányuló indítványaikat, ezáltal megkérdőjelezve függetlenségét.

A képviselő szerint a parlamenti munka során ők sem intézhetnek kérdéseket a kormány képviselőihez, így a kormány elszámoltathatósága csak látszólagos.

Az ellenzék szerint az elnök vissza akarja fordítani a 2008-ban bekövetkezett demokratikus átalakulást, ezzel pedig veszélyezteti az ország fő megélhetését biztosító turizmust.

A házelnökkel szemben márciusban terjesztettek elő egy hasonló indítványt, amely szintén sikertelenül zárult. Az ellenzék akkor azért vonult utcára, mert szerintük a házelnök manipulálta a parlamenti szavazást.

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

A múlt hónapban is a hadsereg akadályozta meg a képviselők bejutását a parlamentbe, mert akkor is bizalmatlansági indítványt akartak benyújtani, amelyhez megvolt a szükséges mennyiségű aláírás. Néhány képviselő átjutott a kordonon, azonban a hadsereg erőszakkal akadályozta meg bejutásukat az épületbe. Az ellenzéki képviselők kétségbeejtő, törvénytelen és alkotmányellenes intézkedésnek minősítették az elnök akcióját.

Az elnök parlament feletti ellenőrzését akadályozza a szabadon választott pátokból álló ellenzéki csoport, amelyet Mohamed Nasheed, az első szabadon választott elnök vezet. Nasheedot távollétében 13 év börtönbüntetésre ítélték terrorizmus vádjával, ezért menedékjogot kért az Egyesült-Királyságban.

Az Amnesty International dél-ázsiai vezetője szerint a parlament lezárása sérti a maldív állampolgárok vélemény-nyilvánítás szabadságához fűződő jogát, a kormány pedig egyre mélyülő politikai válságra számíthat. Az AI vezetője aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi években folyamatosan visszaszorult a demokratikus viták lehetősége, mert az ellenzék tagjait koholt vádak alapján bíróság elé állítják és hosszú évekre börtönbe zárják.

A AI vezetője az emberi jogok terén komoly visszalépésként értékelte azt is, hogy 60 év után ismét kivégzéseket akarnak végrehajtani a szigetországban.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.