Digitális állam: társadalmi egyeztetésen a javaslat


2024. március 22-ig véleményezhető a digitális állam megvalósításához törvények módosításáról szóló törvényjavaslat a tarsadalmiegyeztetes@kormanyiroda.gov.hu email címen.

A törvényjavaslat célja a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Dáptv.) 2024. július 1-jei hatálybalépésével szükségessé vált módosítások előterjesztése.

A Dáptv. által bevezetett fogalmakból adódó szövegcseréken és az ezekből fakadó szövegpontosításokon túl az előterjesztésben megjelenő legfontosabb újdonságok:

  • megteremtődik a Digitális Állampolgárság előregisztráció lehetősége
  • a digitális állampolgárok számára nyújtott szolgáltatások elérhetővé válnak a telekommunikációs szektorban is

A Digitális Állampolgárság előregisztráció

Az állampolgárok körében végzett kutatások felszínre hozták az állampolgárok egyes csoportjainak azt az igényét, hogy a digitális állampolgárságuk aktiválását személyesen, szakértő ügyintéző támogatásával szeretnék elvégezni, hasonlóan más digitális szolgáltatásokhoz történő regisztrációkhoz. Megteremtjük ennek a lehetőségét már a Dáptv. hatálybalépése előtt, így az állampolgárok kényelmesen, egyéb ügyeik intézéséhez igazítva -néhány perc alatt- elvégezhetik az előregisztrációt.

eAzonosítás és eAláírás használata

A telekommunikációs szektorban 2025-től a DÁP fokozatosan megnyitja a digitális keretszolgáltatásokat a piaci szereplők számára, azaz a DÁP keretszolgáltatásait beépíthetik a saját folyamataikba, szolgáltatásaikba. Ezzel biztosíthatnak egy egységes, digitálisan fejlett ügyfélélményt az állampolgárok számára, akik a DÁP-ban már megismert szolgáltatásokat használhatják a digitális életük egyéb területein is.

Keretszolgáltatások közül az első időszakban az eAzonosítás és az eAláírási szolgáltatás lesz integrálható a piaci szereplők számára. A DÁP-os ePosta, az eDokumentumtár és az eFizetés későbbi fejlesztési szakaszokban lesz majd elérhető.

Ezen felül az közigazgatás által kezelt állampolgári adatokat is könnyen elérhetővé tesszük a piaci szereplők számára. Állampolgári jóváhagyást követően megosztásra kerülhetnek az adott piaci szolgáltatáshoz szükséges adatok, közhiteles forrásból.

A módosítással a telekommunikációs cégek is kötelesek lesznek 2025. június 1-jétől biztosítani -a saját szolgáltatásaik nyújtása során- az eAzonosítás és az eAláírás szolgáltatás használatának lehetőségét az állampolgárok számára, fokozva ezzel az állampolgári ügyintézés kényelmét és biztonságát.”

Forrás:
A digitális állam megvalósításához törvények módosításáról szóló törvényjavaslat; Miniszterelnöki Kabinetiroda, Jogszabálytervezetek; 2024. március 14.

(https://hirlevel.egov.hu/)


Kapcsolódó cikkek

2023. december 6.

A digitális állampolgárság külföldi mintái és alkotmányos pillérei

Az új digitális személyazonosítást szolgáló alkalmazás az Európai Parlament és a Tanács 910/2014/EU rendeletének (eIDAS rendelet) megfelelően kerül kialakításra. A norma azt szabályozza, hogy a bizalmi szolgáltatók hogyan nyújthatnak ügyfélazonosítási és az aláírás vitathatatlanságát biztosító szolgáltatásokat, valamint hogyan kell a működésüket szabályozni, illetve elismerni az EU összes tagállamában.
2016. szeptember 7.

Analóg múlt, digitális jelen, virtuális jövő a polgári perben

100 Megabyte felett szétdarabolandó beadványok. Az elektronikus kapcsolattartás kizártsága a gyakorlatilag kötelezően elektronikus úton lefolytatandó fizetési meghagyásos eljárást követő eljárásban. 2010. július 1. óta többszörösen elhalasztott hatálybalépés úgy a kötelező, mint a fakultatív elektronikus beadványozás körében. Az elektronikus úton beküldött beadványok automatikus kinyomtatása. Kizárólag egyetlen ügyvéd által átvehető bírósági iratok.

2023. december 14.

Digitális állam: jövő szeptembertől indul az eAláírás és az eAzonosítás

Jövő szeptembertől indul a digitális állampolgárság program, amelynek lényege, hogy az ügyintézés, az igazolványok és az aláírás is mindenki számára elérhető lesz mobilon – az erről szóló törvényjavaslatot az őszi ülésszak utolsó napján, december 13-án fogadta el az Országgyűlés.