Egyre aktívabb Magyarország az Eurojustban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre aktívabb tagja Magyarország az Európai Unió tagállamai közötti büntető igazságügyi együttműködés szervének, az Eurojustnak; idén már 75 ügyben kezdeményezte, hogy a szervezet foglalkozzon konkrét esetekkel, míg tavaly ez a szám egész évben 102 volt – közölte Venczl László főosztályvezető-helyettes ügyész, a szervezet magyar tagja a Legfőbb Ügyészség pénteki háttérbeszélgetésén, Budapesten.


A 2002-ben alapított Eurojustnak Magyarország 2004 óta tagja. A szervezet célja, hogy elősegítse a bűnügyi igazságügyi együttműködést a tagállami hatóságok között a súlyos, határokon átnyúló bűncselekményekkel, például a szervezett bűnözéssel, a terrorizmussal kapcsolatos eljárásokban, ugyanakkor harmadik államokkal is együttműködik. 

Az Eurojustban Magyarország az ügyészségi szervezettel képviselteti magát, magyar tagja a legfőbb ügyész által kinevezett ügyész. Venczl László ismertetése szerint amellett, hogy Magyarország a múlt évben 102 ügyben volt kezdeményező fél, más országok 109 ügyben keresték meg. 

A szervezet támogatja közös nyomozócsoportok felállítását is, Venczl László szerint a magyar tagság egyik fontos hozadéka éppen ez. Hozzátette: ez a forma a hagyományos jogsegélykapcsolatoknál gyorsabb, rugalmasabb. 

Az Eurojust keretében először 2011-ben vettek részt magyar ügyészek közös nyomozócsoport munkájában az úgynevezett futballbundabotrány ügyében, eddig összesen 17 nyomozócsoport munkájában működtek közre. A legtöbb ilyet, hét nyomozócsoportot emberkereskedelem miatt hívták életre, a listán második helyen az embercsempészet szerepel, de olyan nagy horderejű ügyekben is volt már példa az együttműködésre, amelyek kábítószer-kereskedelemre, költségvetési csalásra, vesztegetésre, gyermekpornográfiára irányultak. 

A magyar részvételű közös nyomozócsoportok által vizsgált esetekben eddig kilenc esetben emeltek vádat, nyolc ügyben még folyamatban van a nyomozás. 

[htmlbox BDT]

 

Az ügyészség által részletesen is ismertetett konkrét esetek közül az emberkereskedelem miatt felállított nyomozócsoportok elsősorban olyan ügyekben jöttek létre, amelyekben az elkövetők szexuális kizsákmányolás, illetve prostitúció céljából utaztattak külföldre magyar nőket. 

Az egyik csoport egy Angliában működő szervezethez köthető, a még 2013-ban elfogott öt vádlottra végül összesen 36 év szabadságvesztést róttak ki. Egy másik ügyben Hollandiába, illetve Belgiumba utaztattak nőket, ebben az esetben Hollandiában még folyamatban van a büntetőeljárás. 

Szintén prostitúcióval függ össze az az emberkereskedelmi ügy, amelyben pénteken emelt vádat a Csongrád Megyei Főügyészség. Ebben az ügyben elsősorban Franciaországba utaztattak nőket, hogy ott prostitúcióra kényszerítsék őket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.