Egyre kevesebb a szabadságelvonással járó büntetés Európában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Lausanne-i Egyetem által az Európa Tanács számára készített, a 2020-as SPACE II éves felmérés szerint 2019-től 2020-ig 3% -kal csökkent a szabadságmegvonással járó büntetések és intézkedések száma, így egyre több elkövetővel szemben alkalmaznak olyan büntetést, vagy intézkedést, amellyel nem vonják ki őt a társadalomból.

2019-ben még csak 1.456.192 esetről számoltak be, 2020-ra ez 1.500.547 elkövetőre nőtt. Ezt támasztják alá a pártfogó ügynökségek által szolgáltatott adatok.

Olyan közösségi szankciókat és intézkedéseket alkalmaznak, mint például az elektronikus megfigyelés, a közszolgálat, a házi őrizet, a kezelések, a félszabadság és a feltételes szabadlábra helyezés.

alternatív büntetés

  1. január 31-én Európa-szerte 149 próbaidős elítélt jutott 100.000 lakosra, a fogvatartottak száma azonban csak 103 volt.

A legtöbb fogvatartott Lengyelországban volt (643 próbaidős elítélt 100.000 lakosonként), majd Törökország (627), Litvánia (568) és Grúzia (562) következett a sorban.

A legkevesebb próbaidős két országban volt, amelyek az elmúlt évtizedben elkezdték alkalmazni a közösségi szankciókat és intézkedéseket: Észak-Macedónia (6 próbaidős 100.000 lakosonként) és Szerbia (35), amelyet Svájc (47), Norvégia (49) követ, végül Finnország (54) és Bulgária (56) jön a sorban.

Az adatokat szolgáltató 40 börtön- és pártfogó felügyelet közül 34-ben a próbaidős populáció aránya magasabb volt, mint a fogvatartottak aránya. A Lausanne-i Egyetem által az Európa Tanács számára évente lefolytatott SPACE felmérés áttekintést nyújt a szabadságvesztés (SPACE I) és a közösségi szankciók és intézkedések alkalmazásáról, amelyek a börtön alternatívájaként is ismertek (SPACE II) a Európa Tanács tagállamaiban.

(coe.int)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.