Elbukott Katalónia függetlensége?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csütörtöki döntésében a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette a Katalónia Spanyolországtól való függetlenségéről szóló népszavazást. A Katalán Parlament annak ellenére fogadta el a népszavazásról szóló jogszabályt, hogy bizonyos kérdésekben még nem állapodott meg a spanyol kormánnyal.


A bíróság azonnali intézkedést hozott a határozat végrehajtására, amely megtiltja a Katalán Parlamentnek, hogy figyelmen kívül hagyja vagy megkerülje a bíróság felfüggesztő döntését. Az alkotmánybíróság döntése megtiltja a Katalán Parlamentnek a választási tisztviselők kijelölését, a nyilvántartási rendszer létrehozását, illetve a népszavazás népszerűsítését. A bíróság arra is felhívta a Katalán Parlament figyelmét, hogy büntetőjogi jogkövetkezményei is lehetnek annak, ha az alkotmánybíróság döntése ellenére elkezdik a népszavazási eljárást. Mariano Rajoy miniszterelnök korábbi nyilatkozatában kérte az alkotmánybíróságot függessze fel a népszavazást, tekintettel a spanyol alkotmányra, amely szerint a nemzet egy és „oszthatatlan”. A katalán kormány a népszavazás felfüggesztése ellenére nyomást kíván gyakorolni az alkotmánybíróságra annak érdekében, hogy a referendumot alkotmányosan megengedhetőnek minősítsék.

A Katalónia függetlenségéről szóló népszavazás a 2008-as gazdasági világválságra vezethető vissza és onnantól folyamatosan napirenden van. A spanyol alkotmánybíróság 2015-ben alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette a Katalón Parlament azon döntését, amely szerint idén év végétől Katalónia Spanyolországtól független államként létezik. A spanyol legfelsőbb bíróság 2015 szeptemberében egy eljárásban idézést küldött a katalán miniszterelnöknek a 2014-es függetlenségi népszavazásban betöltött szerepének tisztázása érdekében. Mas miniszterelnök 2014-ben kelt végzésében népszavazás kiírását sürgette a Spanyolországtól való elszakadás és Katalónia függetlenségének érdekében, amely jelentős politikai feszültséget szült a katalán és a spanyol kormány között. 2014 februárjában pedig a spanyol parlament utasította el a katalán népszavazási kezdeményezést, amely arról kérdezte volna a választókat, hogy akarják-e, hogy Katalónia önálló állammá váljon, és igenlő válasz esetén akarják-e, hogy független állam legyen. Végül az alkotmánybíróság állította le a népszavazást, mert alkotmányellenesnek minősítette azt.

(jurist.org)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.