Élesedik az italcsomag-visszaváltási rendszer


2024. január 1-től hatályba lépnek azok a jogszabályi rendelkezések, amelyek mostantól szabályozzák a különféle üdítő- és szeszesital-féleségek csomagolásának – műanyag, fém-, üvegpalackoknak – a kötelező visszaváltását az üzletekben – fogalmazott közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség.

A visszaváltási rendszer lényege, hogy az egyébként a gyártó üzemekben újra nem tölthető, ezért csak egyszer használatos italospalackok értékesítésekor, ha a gyártó ezt már fel is tüntette a csomagoláson, a kereskedők kötelesek lesznek 50 forint visszaváltási díjat felszámolni a vásárlóknak az értékesítéskor – írta közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség. Jövőre új időszámítás veszi kezdetét a boltokban.

Az új előírások azonban csak azokra az italféleségekre vonatkoznak, melyeken a gyártó ezt feltünteti a csomagoláson, palackokon. Ezek a palackok a jövő év első fél éve alatt fokozatosan jelennek meg majd az üzletek polcain. A cél, hogy minél több palackot visszavigyenek a vásárlók a boltokba, a hatékony hulladékgazdálkodás érdekében.

„Az államnak sokkal olcsóbb az új rendszer, hiszen eddig csak vesztesége volt a hulladékgazdálkodás működtetéséből” – mondta az Index megkeresésére még november elején Pethő Zsolt, a MOHU vezérigazgatója, aki arra is kitért, olyan rendszert építenek, amely a lehető legjobban használja az ország évi 4-5 millió tonna települési szilárd hulladékát.

Ezek a részletek

Az Országos Kereskedelmi Szövetség ismertetése szerint a visszaváltási rendszer lényege, hogy az egyébként a gyártó üzemekben újra nem tölthető, ezért csak egyszer használatos – más néven egyutas – italospalackok értékesítésekor, ha a gyártó ezt már feltüntette a csomagoláson, a kereskedők kötelesek 50 Ft visszaváltási díjat fizetni a vásárlónak.

Ezt a visszaváltási díjat a vásárló visszakaphatja egy levásárolható utalvány formájában, ha visszaviszi az italospalackot az üzletbe. Dönthet majd azonban úgy is a vásárló, hogy az utalványt a pénztáraknál pénzre váltja.

A VISSZAVÁLTÁS A 400 NÉGYZETMÉTERNÉL NAGYOBB ÉLELMISZERÜZLETEKBEN LESZ KÖTELEZŐ.

Más, italt értékesítő árusítóhelyen nincs ilyen kötelezettség, ugyanakkor önként bármelyik üzlet csatlakozhat.

Ezekben az üzletekben a visszaváltást egy automata berendezés végzi, mely megfelelő módon ellenőrzi, hogy a bedobott palack visszaváltható-e, megfelelő-e a címkézése, nem sérült-e a palack.  1500 szuper- és hipermarket előtt fognak a jövő évtől ilyen automatát telepíteni.

„A 200 négyzetméter alatti boltok esetében ugyanakkor gazdaságosabb a kézi visszaváltás, majd a hulladék mobil begyűjtése” – mondta korábban Szabó Szilvia, a MOHU Gyártói Felelősségi Rendszerek vezetője.

A vásárló az üzletbe visszavitt üres italcsomagolást a visszaváltó automatába dobhatja bele. Ezek az automaták az italcsomagolás ellenőrzését követően azonnal adnak a vásárlónak egy levásárolható vásárlási utalványt, aminek értéke szintén 50 Ft.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség emlékeztetett: később lehetőség lesz arra, hogy egy applikáció segítségével felhasználói fiókban megadott bakszámlaszámra utalják az 50 forint visszaváltási díjat.

A tervek része az is, hogy lehetőség lesz jótékony célra felajánlani az összeget a visszaváltó automata kommunikációs paneljén – írta az OKSZ a közleményében.

Az italcsomagolásnak sértetlennek kell lennie

A nem visszaváltható palackokat – amiken nincs rajta a visszaváltás lehetőségét jelző felirat, logó, címke – tilos az automatákba dobni, mert meghibásodást, károkat is okozhatnak.

Nem lehet visszaváltani a 0,1 liternél kisebb és a 3 liternél nagyobb palackokat sem. Az automata meghibásodása esetén a javítás időtartama alatt kézi visszaváltással adhatja vissza a palackokat a vásárló.

Az úgynevezett többutas, újratölthető palackokat sem szabad az automatákba beledobni (amikor betétdíjat kell fizetnie a vásárlónak), ezeket a megszokott módon kell az üzletekbe visszajuttatni és átadni.

Fontos kiemelni, hogy lesz átmeneti időszak is: az üzletekben egyidejűleg lehet visszaváltható és nem visszaváltható palack. 2024 januárjától június 30-ig bezárólag egy átmeneti időszak is lesz. Az átmeneti időszakban a gyártók még átadhatnak a kereskedőknek régi, nem visszaváltható csomagolású italféleségeket is.

Az is fontos, hogy figyelni kell a visszaváltást jelző feliratot és az italcsomagolásnak sértetlennek kell lennie. A vásárlóknak ügyelniük kell: visszaváltási díjat csak olyan ital megvásárlásakor kötelesek fizetni, amelynek a csomagolásán feltüntette a gyártó a visszaváltás lehetőségét, ennek módja, megjelenése egységes lesz minden palackon. A vásárló csak ezeket a palackokat viheti vissza az üzletbe visszaváltási díjért cserébe.

A rendszer átállással kapcsolatos TELJES cikk IDE kattintva érhető el. A témával kapcsolatosan Pethő Zsolttal, a MOHU vezérigazgatójával készített elemzésünk az alábbi linken érhető el.

Az élelmiszerkereskedelmi üzletekben több mint 1400 italcsomagolás-visszaváltó automata üzemel majd

Január elsejétől indul az üdítő- és szeszesitalok csomagolásának – műanyag, fém, üveg palackok – kötelező visszaváltása egyes üzletekben; az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) élelmiszer kereskedelmi tagvállalkozásai több mint 1100 üzletben üzemeltetnek majd mintegy 1400 automatát – emlékeztetett az OKSZ csütörtöki közleményében.

A visszaváltási rendszer lényege, hogy a gyártó üzemekben újra nem tölthető, ezért csak egyszer használatos italos palackok értékesítésekor, ha a gyártó ezt már fel is tüntette a csomagoláson, a kereskedők kötelesek lesznek 50 forint visszaváltási díjat felszámolni a vásárlóknak az értékesítéskor.

A közlemény szerint az értékesítőhelyeknek az italokat kínáló polcokon, feliratokon, szórólapokon, reklámokban is kötelező lesz feltüntetni a fogyasztói ár mellett az 50 forint visszaváltási díj összegét is, de a nyugtán is szerepelnie kell ennek.

A visszaváltás a 400 négyzetméternél nagyobb élelmiszerüzletekben lesz kötelező, minden más italt értékesítő árusítóhelyen már nem, de önként bármelyik üzlet csatlakozhat a rendszerhez. Ezekben az üzletekben a visszaváltást egy automata berendezés végzi, amely ellenőrzi, hogy a bedobott palack visszaváltható-e, megfelelő-e a címkézése, nem sérült-e a palack.

A vásárló az üzletbe visszavitt üres italcsomagolást a visszaváltó automatába dobhatja bele. Ezek az automaták az italcsomagolás ellenőrzését követően azonnal adnak a vásárlónak egy levásárolható vásárlási utalványt, amelynek értéke a visszaváltási díjjal azonos: 50 forint csomagolásonként. A vásárlóknak a visszaváltási utalványra vigyázniuk kell, mivel ha az elvész vagy megrongálódik, akkor az üzlet nem tudja vásárláskor beszámítani.

Egyúttal jelezték, hogy a nem visszaváltható palackokat tilos az automatákba dobni, azok meghibásodást, károkat is okozhatnak. Nem lehet majd visszaváltani a 0,1 liternél kisebb és a 3 liternél nagyobb palackokat sem. Továbbá az újratölthető palackokat sem szabad az automatákba beledobni, ezeket a megszokott módon kell az üzletekbe visszajuttatni és átadni.

Arra is kitértek, hogy 2024. januárjától június 30-ig lesz egy átmeneti időszak. Ez arra szolgál, hogy a gyártók megfelelő módon le tudják zárni a már korábban megkezdett átállást az új rendszerre, hiszen a visszaváltás lehetőségét minden egyes italcsomagoláson fel kell tüntetni, ami nem hajtható végre egyik pillanatról a másikra.

Az átmeneti időszakban a gyártók még átadhatnak a kereskedőknek nem visszaváltható csomagolású italféleségeket is, 2024 júliusától viszont már csak a visszaváltás lehetőségét feltüntető címkézéssel szállíthatnak árut.

Forrás: MTI, index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Aláírták a négyoldalú megállapodást az igazságügyi reformhoz kapcsolt béremelésről

A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet. 

2024. november 22.

Feltárták a szervezett bűnözés trendjeit

A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.