Elhalasztották a kötelező ügyvédi továbbképzést


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Budapesti Ügyvédi Kamara részletesen ismertette a kötelező képzési rendszer lényeges szabályait.

Az ügyvédi tevékenységet folytatók számára továbbképzési kötelezettséget írt elő a jogalkotó. A kezdeti elképzelések szerint idén szeptembertől indult volna a képzés, azonban a továbbképzésről szóló 18/2018. (XI.26.) MÜK szabályzat nyári módosítása 2020. január 1. napját határozta meg a kötelező képzés kezdő időpontjaként. A továbbképzési időszak azonban továbbra is 5 év.

Ennek megfelelően 2019. szeptember 1. napjától nincs teendője a képzéssel érintett kollégáknak, azonban néhány fontosabb elemét szeretnénk ismertetni a bevezetésre kerülő rendszernek.

A továbbképzési kötelezettség az ügyvédeket, alkalmazott ügyvédeket, kamarai jogtanácsosokat, az ügyvédi tevékenységet Magyarországon állandó jelleggel folytató európai közösségi jogászokat és alkalmazott európai közösségi jogászokat érinti. Amennyiben a képzésre kötelezettet 2020. január 1. napját követően veszik kamarai nyilvántartásba, nyilvántartásba vételének napjától indul a kötelező képzésének időtartama.

A képzés teljesítése akkor sikeres, ha  a továbbképzési időszak 5 éve alatt évente 16 pontot, azaz összesen 80 kreditpontot gyűjt össze a továbbképzésre kötelezett. Fontos megkötés, hogy a továbbképzési időszak utolsó évében legfeljebb 32 kreditpont szerezhető, ugyanakkor lehetőség van az adott képzési évben összegyűlt többlet pontok közül 16-ot átvinni a következő képzési évre.

Azon kollégák számára, akik az adott továbbképzési időszak során betöltik a 75. életévüket, a szabályzat kedvezményt biztosít, nekik összesen 40 kreditpontot kell szerezniük a képzési kötelezettség teljesítéséhez.

A kreditpontok megszerzése lehet képzési eseményekhez kötött, melyek olyan tanfolyamok, konferenciák, tréningek, szakmai nyelvtanfolyamok lehetnek, amelyek a Magyar Ügyvédi Kamara Oktatási és Akkreditációs Bizottsága döntése szerint az ügyvédi tevékenység szempontjából hasznos szakmai és tudományos ismereteket adnak át és azon képzési helyek szervezik azokat, amelyek megfelelnek a képzési szabályzat akkreditációs feltételeinek. A képzési események ingyenesek és térítéskötelesek is lehetnek, a díj mértékét a képző helyek határozzák meg. A Magyar Ügyvédi Kamara elnöksége meghatározhat olyan ingyenes képzési eseményt, amelyen a részvétel kötelező. A képzési események mellett bizonyos tevékenységek (pl. szakmai cikk megjelentetése, oktatói tevékenység, szakvizsgáztatás stb.) is figyelembe vehetők lesznek a kreditpont számítása során.

A Budapesti Ügyvédi Kamara elnökének rendelkezése alapján – figyelemmel arra, hogy mintegy 8000 kolléga képzéséről kell gondoskodnunk – az Oktatási Bizottság kidolgozta azt a követelményrendszert, amely lehetővé teszi az elektronikus úton történő képzést, illetve a kreditpontok nyilvántartásának elektronikus adminisztrációját. Az elnöki rendelkezésnek megfelelően olyan rendszert kellett kidolgoznunk, ami nem növeli indokolatlanul a képzéssel érintett kollégák feladatterheit a kötelező képzéssel kapcsolatban, az elektronikus úton történő képzés internet kapcsolat segítségével bárhonnan elvégezhető legyen, ugyanakkor a felhasználót támogató módon biztosítsa a kreditpontok megszerzésének rögzítését, tárolását, továbbítását. A Budapesti Ügyvédi Kamara elnöksége áttekintette a követelmények megvalósítására tett ajánlatokat és döntött abban, hogy mely szolgáltatóval kezdjük meg a tárgyalást az együttműködés részleteinek kidolgozására. Terveink szerint a megállapodást követően, a rendszer éles indítása előtt lehetőség lesz annak tesztelésére, így a felhasználók észrevétele alapján az ún. e-learninget támogató rendszeren a szükséges korrekciók időben elvégezhetőek lesznek.

A képzési időszak megindítását megelőzően a képzésre kötelezettek részletes ismertetőt fognak kapni teendőikről.

(Budapesti Ügyvédi Kamara hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.