Elismerték az alapvető jogok biztosának munkáját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mind kormánypárti, mind ellenzéki képviselők elismerték Székely László biztosi munkáját a szerdai parlamenti vitában.


Az alapvető jogok biztosa szerint a hozzájuk 2016-ban érkezett, több mint nyolcezer beadvány a hivatal magas társadalmi elismertségét mutatja, az pedig imponáló, hogy ajánlásaik túlnyomó többségét elfogadták. Székely László erről az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2016-os tevékenységéről szóló beszámoló szerdai parlamenti vitájában beszélt.

    
Magas a hivatal társadalmi elismertsége
    
Az alapvető jogok biztosa Magyarország emberi jogi térképeként jellemezte a beszámolót, és fontosnak nevezte, hogy erről parlamenti párbeszéd legyen. Elmondta: tavaly 8399 beadvány érkezett a hivatalhoz, ami nem mutat szignifikáns eltérést az előző évhez képest, ugyanakkor egy „imponáló szám”, mert azt jelzi, hogy a hivatal társadalmi elismertsége, presztízse meglehetősen magas, van iránta bizalom.     

Jelezte: tavaly a hivatal 520 ajánlást tett, amit 382 esetben a címzett elfogadott és csak 41 esetben utasított vissza; 97 ügyben még folyik az utólagos kommunikáció. Ez kilenctizedes arány, ami nagyon imponáló szám, és azt mutatja, hogy „ez a hivatal egészen elfogadhatóan működik” – értékelt Székely László.

Az elmúlt évben többletforrást kapott a hivatal, amire azért volt szükség, mert 2014-től folyamatosan nőttek a feladataik. Hozzátette: a legköltségesebb új funkció a Nemzeti megelőző mechanizmus működtetése, amely a kínzás elleni ENSZ-egyezményből következik, és azt jelenti, hogy az ország összes fogva tartási területén, mintegy 4 ezer helyen kell be nem jelentett módon ellenőrizni a hivatal munkatársainak, nem történik-e embertelen, megalázó bánásmód.

Az alapvető jogok biztosa a beadványokkal kapcsolatban elmondta: a tavaly érkezett több mint 8 ezer beadványból 7426 ügyet sikerült befejezniük. 

Felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly érdekes változás történt az ügyösszetételben, ugyanis 2640 menekültügyi beadványt kaptak, ez azonban annak volt a következménye, hogy az Amnesty International egy online felületen egy gombnyomással lehetővé tette, hogy az érdeklődők az ombudsmanhoz forduljanak a 2015 szeptemberében bevezetett határvédelmi rendszer felülvizsgálatát kérve. Ebből 5 volt magyar beadvány, az összes többi külföldről érkezett, de ezeket is megválaszolják – jelezte.

Közölte: az érdemi ügyek közül 726 szociális, munkaügyi, oktatási vagy egészügyi témájú volt, 711 polgári jogi, nyugdíjjal, egészségbiztosítással vagy végrehajtással volt kapcsolatos, 688 a büntetés-végrehajtással és rendőrséggel foglalkozott. Emellett 439 esetben kértek jogszabály-véleményezést vagy tettek fel jogszabályok alkotmányossági kritikájával kapcsolatos kérést. Volt 367 közérdekű bejelentés, míg gyerek- és családjogi ügyben 336, pénzintézeti ügyekben pedig 227 beadvány érkezett.  

[htmlbox jogtar_kepzes]

 

Az ombudsman összegzése szerint átlagos év volt a 2016-os, lényeges eltérések nem mutathatók ki az előző évekhez képest.

Úgy vélte: a hivatal legfontosabb funkciója a jogszabályok folyamatos finomhangolása.
    
A szakbizottságok támogatják a jelentést
    
Demeter Zoltán (Fidesz), az Igazságügyi bizottság előadója azt mondta: az alapvető jogok biztosa és helyettesei magas szakmai szinten végzik munkájukat, a jelentés pedig részletesen kitér a legapróbb kérdésekre is. Elmondta: a beszámoló alapján az Igazságügyi bizottság megállapította, hogy az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek szakmai célkitűzései ismét megvalósultak. Szerinte az, hogy 520 ajánlásból csak 41-et utasított el a címzett, jól mutatja, hogy van fogadókészsége, és egyben presztízse az ombudsman megállapításainak.

Kreszta Traján román nemzetiségi szószóló elmondta: a Magyarországi nemzetiségek bizottsága megvitatta a jelentést és támogatja annak elfogadását. Elmondta: a roma nemzetiségi beadványok főként szociális, lakhatási, egyenlő bánásmódbeli kérdésekről szóltak, a többi nemzetiségi közösség esetében pedig kiemelt figyelmet kaptak a nemzetiség kulturális autonómia, nemzetiségi oktatás és a nemzetiségi önkormányzatok ügyei.

MSZP: igen a beszámolóra

Teleki László, az MSZP vezérszónoka kiemelte: támogatják a beszámolót, érződik és látszik a szakmai munka, amit végeznek, az, hogy mindent megtesznek, hogy az emberi jogok és ezen belül a nemzetiségi és kisebbségi jogok megfelelően érvényesüljenek. 

Kitért arra is: az utóbbi időszakban teljes káosz uralkodott az Országos Roma Önkormányzatnál, ami sem a romáknak, sem az országnak nem jó. Mindent meg kell tenni, hogy a törvényben rögzített működési rend be legyen tartva – hangsúlyozta az ellenzéki képviselő, s felvetette, hogy a hivatal ajánlást fogalmazzon meg ez ügyben.

Szerinte a megyei önkormányzati szintnek nincs igazán gazdája, ez esetben is kérte, hasson oda az ombudsman ajánlásával, hogy kezeljék ezt a helyzetet. 

Teleki László szóvá tette, hogy a források elosztása szerinte sokszor politikai vagy szubjektív döntések alapján történik. Át kell szabni a vonatkozó pontrendszert, hogy ez a helyzet megváltozzon – hangoztatta a szocialista politikus. 

Megjegyezte azt is, hogy a civilügyek kezdenek Magyarországon ellehetetlenülni, sokszor politikai hovatartozás alapján osztják a támogatásokat. E téren is van mit tenni – mondta Teleki László.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.