Elítélték, mert nem adott be adóvallást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tizenkét hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte szerdán a párizsi fellebbviteli bíróság Thomas Thévenoud volt francia külkereskedelmi államtitkárt, amiért éveken át nem nyújtott be adóbevallást.


A politikus, aki kilenc napig volt Francois Hollande előző államfő kormányának tagja, mellékbüntetésként három évig semmilyen választható tisztséget nem tölthet be. 

A volt államtitkár első fokon tavaly májusban három hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott, de az ügyészség fellebbezett az ítélet ellen. 

Thomas Thévenoud feleségét is egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a fellebbviteli bíróság.

Mindkettőjük ellen adócsalás volt a vád, amiért a 2012-ben keresett jövedelmükről nem nyújtottak be adóbevallást, illetve a 2009 és 2013 közötti időszakban azt késve tették meg. 

Első fokon a párizsi büntetőbíróság megállapította, hogy miután nem egyszeri feledékenységről, hanem rendszeresen ismétlődő cselekményről van szó, az szándékos adócsalásnak tekinthető. Ezt a fellebbviteli bíróság megerősítette. 

[htmlbox art_tukor]

Thomas Thévenoud az előző kormányzati ciklusban a francia Szocialista Párt egyik feltörekvő, fiatal, országosan ismert politikusa volt. Amikor 40 évesen 2014-ben Francois Hollande államtitkárnak nevezte ki, a politikus néhány nappal később hivatalosan „személyes okok” miatt mondott le, de a miniszterelnöki hivatal azt közölte, hogy meggyűlt a baja az adóhivatallal, amely az új kormány tagjait azonnal leellenőrizte. 

Két órával lemondása után a volt államtitkár közleményben elismerte el, hogy „elkésett az adóbevallásával”, de azt is jelezte, hogy már rendezte a problémát és a törvényben meghatározott büntetést is befizette. A Médiapart tényfeltáró portál derítette ki, hogy az adóhivatal azért indított eljárást a politikus ellen, mert évekig nem nyújtott be adóbevallást. 

Thomas Thévenoud később könyvet írt a történetéről, amelyben „adminisztratív fóbiának” magyarázta az adócsalást, és azt „ostobaságnak” minősítette.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.