Elmarasztalta a Médiatanács a TV2-t
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kiegyensúlyozatlanul tájékoztatott a TV2 egyik júniusi Tények című hírműsorában a médiatanács szerint; a testület legutóbbi ülésén más tévé- és rádióadókkal kapcsolatos médiafelügyeleti döntéseket is hozott, továbbá rádiós pályázatokban is határozott – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.
A közlemény szerint a médiatanács helyt adott annak a kiegyensúlyozottsági kérelemnek, amely a TV2 június 4-i Tények hírműsorának Ma van a nemzeti összetartozás napja című összeállítását kifogásolta.
A kérelem szerint a riport ismertette a kormánypártok véleményét, a Jobbik releváns, hiányolt, ellentétes és rendelkezésre álló véleményét viszont nem, így nem tett eleget a kiegyensúlyozott tájékoztatásra vonatkozó törvényi követelményeknek.
[htmlbox Változásfigyeltetés]
A médiatanács felszólította a médiaszolgáltatót, hogy a törvénysértő híradással azonos időpontban tegye közzé a testület döntését vagy az erről szóló közleményt, vagy adjon lehetőséget a Jobbik Magyarországért Mozgalom álláspontjának megjelenítésére.
Kiegyensúlyozottsági kérdésekben a médiatanács csak kérelemre járhat el – jegyezték meg.
A testület jóváhagyó szakhatósági állásfoglalást adott ki az Avalue Befektetési Kft. és a – az egyebek mellett a Délmagyarország és a Kisalföld című megyei napilapokat, valamint a Bors című újságot is kiadó – Lapcom Kiadó Zrt. összefonódásáról.
Az Avalue Befektetési Kft. adott be a médiatanácshoz előzetes szakhatósági állásfoglalásra vonatkozó kérelmet arra vonatkozóan, hogy a tervezett összefonódás sértheti-e a sokszínű tájékozódás jogának érvényesülését.
Amennyiben a meghatározó körülmények nem változnak meg, a médiatanács állásfoglalása a kiadástól számított hat hónapig nemcsak az összefonódásban érintett feleket, hanem a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH) és a médiatanácsot is köti. Az összefonódás tényleges engedélyezése az előzetes szakhatósági állásfoglalás figyelembevételével a GVH hatáskörébe tartozik – tették hozzá.
A médiatanács döntése szerint alkalmas volt a civil aktivistákkal szembeni gyűlöletkeltésre, és nem tartotta tiszteletben az emberi méltóságot a Karc FM április 25-én sugárzott – és másnap megismételt – Paláver című műsorszáma. Az állampolgári bejelentésre indult hatósági vizsgálat eredménye alapján a rádiónak 400 ezer forint bírságot kell fizetnie, közzé kell tennie egy közleményt, és el kell távolítania az említett médiatartalmat internetes oldaláról.
A miskolci, kisközösségi Code FM 88,7 rádió 150 ezer forintos bírságot kapott, mert a rádió egyik szúrópróbaszerűen vizsgált áprilisi adáshetében kevesebb szöveges, a helyi közélettel foglalkozó és közszolgálati tartalmat, valamint hírműsort tett közzé a szerződésében foglaltakhoz, illetve a törvényi előírásokhoz képest.
Az InfoRádiót 70 ezer forint befizetésére kötelezi a testület, mert a vizsgált májusi adáshete alapján kevesebb helyi közélettel foglalkozó és hírműsort, valamint több ismétlést sugárzott, mint amit a szerződésében vállalt.
A Hatoscsatorna médiaszolgáltatójára 135 600 forintos bírságot szabott ki a tanács, mert a Romeo Caffe című műsorszámban áprilisban és májusban 452 alkalommal burkolt reklámot tett közzé egy parkettakereskedésről.
Az éves beszámolási kötelezettségüket határidőn belül nem teljesítő 41 helyi és körzeti médiaszolgáltató eljárásaiban a tanács 24 esetben felhívással élt, 17 esetben pedig 25 és 62,5 ezer forint közötti bírságot szabott ki. A médiatanács ezúttal is a fokozatosság és az arányosság elve alapján állapította meg a jogkövetkezmény mértékét – írták.
(MTI)