Első fokon életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték a 2019-es kőbányai emberölés elkövetésével vádolt férfit


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Fővárosi Törvényszék 2023. január 31-én életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélt egy férfit, akit különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettével vádoltak. A terhelt 25 év elteltét követően bocsátható csak feltételes szabadságra – olvasható a Jogászvilághoz eljuttatott közleményben.

Az ítélet szerint a vádlottnak a sértettel kialakított párkapcsolata megromlott, többször vitáztak egymással, majd szakítottak is, ám még ezek után is tartotta a kapcsolatot a nővel. A terhelt 2019.
július 29-én felment a sértett lakására vacsorázni, de ismeretlen okból a nőre támadt egy 20 cm pengehosszúságú késsel, amellyel többször, több helyen megszúrta. A sértett a helyszínen életét
vesztette. A vádlott a cselekmény elkövetése után átöltözött, majd taxival távozott a helyszínről. A férfit európai elfogatóparancs alapján Frankfurtban fogták el.

A büntetés kiszabásakor a bíróság enyhítő körülményként értékelte a terhelt büntetlen előéletét és kis mértékben az időmúlást. Ugyanakkor súlyosító körülményként vette figyelembe a bíróság azt, hogy – különösen a nők sérelmére elkövetett – élet és testi épség elleni bűncselekmények elszaporodottak, valamint azt a tényt is, hogy a sértett érzelmileg még kötődött a vádlotthoz, aki ezt kihasználva követte el a bűncselekményt. A bíróság indokolásában kiemelte, hogy figyelemmel a cselekmény körülményeire, a vádlott személyiségére, a cselekmény tárgyi súlyára, továbbá a sérülések nagy számára a terhelt esetében kizárólag az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását látta indokoltnak.

Az ítélet nem jogerős, azzal szemben a vádlott és a védője is fellebbezett. A bíróság a terhelt letartóztatását – a büntetés tartama folytán fennálló szökés, elrejtőzés veszélye miatt – a II. fokú bírósági eljárás befejezéséig fenntartotta. A végzés végleges.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.