Ezrek tüntettek Szlovákia-szerte a különleges ügyészség tervezett megszüntetése ellen


A szlovák parlamenti ellenzék főleg liberális pártjainak szervezésében, több ezer ember részvételével újabb tüntetéseket tartottak csütörtökön este Pozsonyban és 14 vidéki városban a különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetése ellen.

A kormány decemberben fogadta el a büntetőtörvénykönyv módosítását, és ezekben a napokban tárgyal róla a törvényhozás. A tüntetések szervezői a Progresszív Szlovákia (PS), a Szabadság és Szolidaritás (SaS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) voltak.

A változtatás deklarált célja a büntetőtörvények „humanizációja” az ÚSP megszüntetése mellett – ez utóbbi szükségességét azzal indokolja a kabinet, hogy a csak néhány éve létrehozott intézmény nem illeszkedik a szlovákiai ügyészségek rendszerébe, valamint hogy ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól. Ez utóbbival kapcsolatban azt állítják az ÚSP bírálói, hogy azt a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok a jelenlegi kormánypártok politikai ellehetetlenítésére használták. Az ÚSP több intézkedését az alkotmánybíróság is alkotmányellenesnek ítélte.

Az ÚSP tervezett megszüntetését bírálta az államfővé választását megelőzően a Progresszív Szlovákia egyik vezetői tisztségét betöltő Zuzana Caputová elnök, az Egyesült Államok pozsonyi nagykövetsége, és a múlt héten egy állásfoglalásban az Európai Parlament (EP) is, amely szerint a reformjavaslat „aggodalomra ad okot a jogállamiság szlovákiai helyzetét illetően”. Ez utóbbira reagálva a külügyminisztérium határozottan visszautasította, hogy az EP beleavatkozzon Szlovákia belügyeibe.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.