Felfüggesztett börtönt kaptak a gyermekeiket veszélyeztető szülők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Másfél év börtönbüntetésre ítélték – három év próbaidőre felfüggesztve – azokat a szülőket, akik hat gyermekük testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését veszélyeztették.

A Pécsi Törvényszék szerdai közlése szerint a Siklósi Járásbíróság előző nap megtartott ülésén született jogerős ítélet az ügyben.

A hat gyermeket nevelő vádlottakat társtettesként elkövetett kiskorú veszélyeztetése miatt másfél év börtönre ítélték, egyúttal szülői felügyeleti jogukat megszüntették. A bíróság a szabadságvesztés végrehajtását három év próbaidőre felfüggesztette, annak idejére elrendelte a vádlottak pártfogó felügyeletét.

Mint írták, a szülők szűkös anyagi körülmények között éltek, egyikük sem rendelkezett munkahellyel, rendszeres jövedelemmel. Lakóhelyüket és annak környezetét rendkívüli mértékben elhanyagolták, házuk és annak udvara rendezetlen és szennyezett volt. Emiatt a családgondozók először alapellátásban részesítették a vádlottak gyermekeit, majd 2014 júniusában védelembe vételüket rendelték el.

A vádlottak ennek ellenére továbbra sem tettek eleget kötelezettségeiknek: heteken át nem takarítottak, lakókörnyezetüket rendkívüli szennyezettség jellemezte, például a lakóházban tárolták az összegyűlt háztartási hulladékot tartalmazó zsákokat, amelyek fertőzésveszéllyel fenyegettek. Nem szereztek be elegendő mennyiségű tűzifát és a gyerekek megfelelő öltöztetéséről és tisztálkodásáról sem gondoskodtak.

A vádlottak óvodás korú gyermekeiket nem járatták óvodába sem, így nem gondoskodtak megfelelő nevelésükről, fejlesztésükről és ellátásukról sem. Emellett gyermekeiket érzelmileg elhanyagolták, nem foglalkoztak, nem játszottak velük.

A bíróság megállapítása szerint a szülők súlyosan megszegték a kiskorúak nevelésére vonatkozó kötelességüket, ezzel gyermekeik testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését veszélyeztették.

A bíróság döntése jogerős.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.