Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Felmentette Eric Dupond-Moretti francia igazságügyi minisztert az összeférhetetlenségi vádak alól szerdán a miniszteri rangú politikusok ügyeivel foglalkozó francia köztársasági bíróság (CJR). Jóváhagyta a román szenátus szerdán, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást folytasson Florin Citu liberális szenátor, volt miniszterelnök ellen, akit hivatali visszaéléssel gyanúsítanak a koronavírus elleni védőoltások európai uniós közvetítéssel lebonyolított beszerzése ügyében.
Felmentették a francia igazságügyi minisztert az összeférhetetlenségi vádak alól
Ez volt az első alkalom, hogy hivatalban lévő francia kormánytagnak bíróság elé kellett állnia. A 62 éves tárcavezetőt, a kormány egyik legismertebb tagját azzal vádolták, hogy a miniszteri hivatalát arra használta fel, hogy leszámoljon azokkal a vizsgálóbírókkal, akikkel korábban, amikor ügyvédként tevékenykedett, konfliktusba került. A semmítőszék általa kinevezett főügyésze ezért egy év felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását kérte a miniszterre.
„Ezt reméltük, ezt diktálta a jog” – mondták a tárgyalóteremből kilépve a miniszter ügyvédjei a sajtó képviselőinek. Eric Dupond-Moretti – akit a döntés nyomán Emmanuel Macron államfő is fogad – nem kívánta a felmentő ítéletet kommentálni. A CJR előtti eljáráson és annak kimenetelén múlt Eric Dupond-Moretti politikai karrierje – akinek kinevezése általános meglepetést okozott 2020-ban -, mert elmarasztaló ítélet esetén távoznia kellett volna a kormányból.
Eric Dupont-Moretti ellen azért indult nyomozás két és fél évvel ezelőtt, mert a kinevezését követően vizsgálatot indított a pénzügyi visszaéléseket vizsgáló országos ügyészség három vizsgálóbírója ellen, amiért több sztárügyvéd, köztük a jelenlegi tárcavezető híváslistáit is átvizsgálták, amikor megpróbálták azonosítani, hogy ki értesítette Nicolas Sarkozy volt államfőt arról, hogy az egyik ellene folyó vizsgálatban lehallgatják a mobiltelefonját. Az informátort nem tudták azonosítani. Az exelnököt és ügyvédjét azóta egy év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, de mindketten fellebbeztek a döntés ellen.
A miniszter ellen 2021 januárjában indított eljárást a CJR a három, általa vizsgálat alá vont vizsgálóbíró és egy korrupcióellenes szervezet, az Anticor kezdeményezésére, akik szerint összeférhetetlen a miniszter vizsgálódása korábbi ügyvédi tevékenységével. A nyomozás azt állapította meg, hogy a miniszternek, aki „mindenkinél jobban tudta, hogy milyen összeférhetetlenségi helyzetbe kerülhetett az érintett bírákkal, tartózkodnia kellett volna a döntéshozói szerepvállalástól”.
„Azt tettem, amit bármely más igazságügyi miniszter tett volna a helyemben” – védekezett a miniszter a perben, s tagadta, hogy a személyes bosszú vezérelte a belső vizsgálat elrendelésekor.
A két hétig tartott perben mintegy húsz tanút hallgattak meg, köztük Jean Castex volt miniszterelnököt és Nicole Belloubet-t, aki Eric Dupond-Moretti elődje volt a igazságügyi tárca élén. Ő kezdeményezett először belső vizsgálatot annak kiderítésére, hogy miért és hogyan próbálták megtalálni a vizsgálóbírók Nicolas Sarkozy informátorát.
Az 1993-ban létrehozott CJR az egyetlen kompetens jogi intézmény, amely hivatalban lévő kormánytagok elleni vádak ügyében eljárhat. Tizenöt tagja közül 12-en parlamenti képviselők – hatan a nemzetgyűlésben, hatan a szenátusban -, három bíró pedig a legmagasabb jogi intézménytől, a semmítőszéktől érkezett. A CJR döntései ellen nincs helye fellebbezésnek.
Romániában kiadták az igazságszolgáltatásnak a korrupcióval gyanúsított Florin Citu volt miniszterelnököt
A vádhatóság szerint a 2021 májusában hivatalban lévő, Florin Citu vezette román kormány 52,8 millió felesleges Pfizer és Moderna vakcinát rendelt meg, több mint egymilliárd euró kárt okozva ezáltal a román költségvetésnek. Az ügyészség szerint a kormány ezt annak ellenére tette, hogy Románia előzőleg közölte: 10,7 millió beoltható lakosa van, és a korábban leszerződött 37 millió dózis 23 millió ember immunizálására lett volna elegendő, ha kétharmaduk a harmadik, megerősítő oltást is kéri.
Az ügyben súlyos következményekkel járó hivatali visszaélés miatt indult eljárás. A szenátus szerdán 90 támogató és két ellenszavazattal jóváhagyta a legfőbb ügyész kiadatási kérését. Citu mentelmi jogának megvonását párttársai is megszavazták. A Nemzeti Liberális Pártot (PNL) 2021-22-ben fél évig vezető, az őt leváltó jelenlegi pártvezetést azonban nyíltan bíráló Citu természetesnek nevezte, hogy a szenátus nem akadályozta meg a bűnvádi eljárás lefolytatását.
A liberális politikus azt mondta: miniszterelnöki hatáskörét a román törvényeknek megfelelően gyakorolta, a koronavírus-járvány miatt bevezetett veszélyhelyzet idején a lakosság egészségügyi helyzetének javítása, a járvány megfékezése vezérelte.
Citu a 2020-as decemberi választások után 2021 novemberéig állt – a PNL, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével – alakult jobbközép kormány élén.
Hétfőn a Citu-kormány vakcinabeszerzése ügyében Klaus Iohannis román államfő jóváhagyta az egykori Citu-kormány két egymást váltó USR-es egészségügyi minisztere, Vlad Voiculescu és Ioana Mihaila mentelmi jogának felfüggesztését is.
Romániában a parlamenti mandátummal rendelkező volt kormánytagok ellen csak az illető ház – a szenátus vagy a képviselőház -, a többi volt kormánytag ellen pedig csak az államfő jóváhagyásával indíthat bűnvádi eljárást az igazságszolgáltatás.
(MTI)
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!