Filmfelvételt vetítettek a terroristaperben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A terrorizmussal gyanúsított férfi arra kérte arabul a tömeget a felvételen, hogy ne dobáljanak.


Helyszíni felvételeket vetítettek le a tavaly szeptemberben a röszkei közúti határátkelőhelyen történtek miatt terrorcselekmény bűntettével vádolt, Cipruson élő szíriai férfi tárgyalásán hétfőn a Szegedi Törvényszéken.

Az eseményeket több kamerával is rögzítette a rendőrség. Az átkelő épületének tetejére telepített kamera felvételei szerint a vádlott szeptember 16-án 13.40 körül jelent meg a kapuval lezárt átkelő vajdasági oldalán, ahol akkor már sok százan gyűltek össze. Húsz perc múlva a várakozók elkezdték rángatni a kerítést és többen fölmásztak a kapura. Az emberek egyre idegesebbé váltak, műanyag palackokat és más tárgyakat kezdtek dobálni a sorfal felé, a rendőrök erre könnygázzal válaszoltak. Miután kinyílt az utat elzáró kapu, a rendőrök – folyamatos dobálás közepette – igyekeztek visszacsukni. Ekkor közvetlenül a pajzsos rendőrök előtt megjelent a vádlott, aki egy idő után megafont a kezébe véve kezdett el beszélni az emberekhez. A videofelvételen látszik, hogy hosszan szól az emberekhez, és közben többször is a rendőrök felé mutat.

Miután a vádlott kijelentette, hogy a rendőrségi tolmáccsal nem hajlandó beszélni, a Készenléti Rendőrség egyik helyszíni parancsnoka tárgyalt vele, aki elmondta, a határ le van zárva, csak a tranzitzónán keresztül léphetnek magyar területre.

A rendőröknek később sikerült visszazárniuk a kaput, de csak folyamatos vízágyú- és könnygázhasználattal tudták visszatartani az embereket, akik eközben a vajdasági oldalon tüzeket is gyújtottak. A felvételen látszik, hogy a vádlott közvetlenül a kerítésnél állva dobálta a rendőröket, a tanúk feltételezése szerint legalább egyszer a közeli vámmentes bolt épületéből kibontott téglával.

A vádlott az elsők között volt, aki magyar területre lépett, miután fél hat előtt a kaput ismét kinyitották, és ő volt az, aki a rendőrsorfal előtt letett két gyereket is. Néhány perccel később megkezdődött a tömegoszlatás, visszaszorították a tömeget a vajdasági oldalra, ahol néhány perc múlva a vádlott is föltűnt.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

A rendkívüli biztonsági intézkedések között megtartott tárgyaláson a lábbilincsben, csuklyát viselő fegyőrök által elővezetett vádlott arra hivatkozott, hogy csupán nyugtatni próbálta az embereket. A férfi azt állította, nem a rendőröket dobálta, hanem egy afgán férfit, akivel összeszólalkozott.

A tárgyaláson kézi kamerával készített videofelvételeket is lejátszottak, ezeken hallatszik, amint a vádlott azt mondja a rendőröknek, hogy a várakozók között sok a gyerek és a beteg ember, illetve arra kérte arabul a tömeget, hogy ne dobáljanak, várjanak, menjenek vissza.

Nagy Andrea tanácsvezető bíró közölte, a tárgyalás szeptemberben tanúvallomások ismertetésével folytatódik, az ügyben előreláthatólag októberben hirdethet határozatot a bíróság.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.