Hága elé került a Krím félsziget ügye


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hágai székhelyű Állandó Választottbíróság illetékesnek tekinti magát, így megvizsgálja az ukrán Ukrnafta olajvállalat kártérítési követelését Oroszországgal szemben a Krím elcsatolása miatt.


A bíróság értelmezése szerint a Krímmel együtt elcsatolt benzinkutak miatti követelést az ukrán-orosz befektetésvédelmi szerződés alapján kell rendezni, s ennek alapján a testületnek joghatósága van a kérdésben. Egy kapcsolódó határozatában a bíróság arról is tájékoztatott, hogy másik 11 cég beadványát is elfogadta.

Oroszország 2014-ben annektálta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet és Szevasztopolt, miután az azonosító nélküli katonák szállták meg a területet, és népszavazást tartottak a terület Oroszországhoz csatlakozásáról. A nemzetközi közösség sem a népszavazást, sem a Krím elcsatolását nem ismeri el.

(MTI)

[htmlbox ne_hasznald7]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.

2024. május 16.

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a Médiatanács

Téves korhatárjelölés miatt marasztalta el a TV2-t a médiatanács: annak ellenére, hogy egy eredeti film vágott verzióját sugározta a TV2, maradtak a műsorszámban olyan erőszakos jelenetek, amelyek magasabb korhatári kategóriába sorolást indokoltak volna a médiaszolgáltató által választottnál. Egyebek között erről is határozott május 14-i ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.