Halálos áldozata is van a kenyai tüntetéseknek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kenyai Nemzeti Emberijogi Közösség jelentése szerint 24 ember halt meg a kenyai elnök, Uhuru Kenyatta újraválasztását követő tüntetésekben.


A jurist.org cikke szerint a kenyai rendőrség éles lövedékeket és könnygázt vetett be a tüntetések feloszlatása érdekében, amely a hatóságok szerint csak tüntetésnek álcázott fosztogatás és rombolás volt. A tüntetők viszont azt állítják, hogy választási csalás történt, és, hogy a közvélemény-kutatások alapján Raila Odinga győzelmét mutatták. A szavazatokat újraszámolták, azonban a kenyai legfőbb választási hatóság a Választási Vizsgáló Csoport nem talált a választási csalásra utaló bizonyítékot.

Ennek ellenére az Amnesty International felszólította a kenyai hatóságokat, hogy vizsgálják ki a kenyai rendőrségnek a tüntetés feloszlatásával kapcsolatos intézkedéseit, valamint emlékeztettek, hogy „mindenkinek joga van a békés tüntetéshez és nem érhet senkit hátrány, sérülés, illetve nem veszítheti életét ezen jogának gyakorlása során.”

A mostanihoz hasonló eset már a 2007-es választások idején is történt, akkor Raila Odinga szintén választási csalásra hivatkozott, amely lázadáshoz vezetett és végül 1200 ember vesztette életét.

Novemberben az ENSZ emberi jogi szakértői azzal vádolták Kenyát, hogy Nairobiban erőszakkal léptek fel a korrupcióellenes tüntetőkkel és újságírókkal szemben. Szintén tavaly a Nemzetközi Büntetőbíróság azzal vádolta meg Kenyatta elnököt, hogy emberiség ellenes bűncselekményeket követett el a választásokat követő tünetések során, azonban a vádemelést elhalasztották, mert nem volt elegendő bizonyíték.

A csalás esélyét jelentősen növelte, hogy Kenyatta elnök olyan jogszabályt vezetett be januárban, amely lehetővé tette a papír alapú szavazást abban az esetben, ha nem működik az elektronikus szavazórendszer.

Februárban az ENSZ emberi jogi szakértői felszólították Kenyát, hogy hagyjon fel az emberi jogvédő csoportok zaklatásával annak érdekében, hogy megőrizzék a közelgő választások tisztaságát.

Idén márciusban pedig egy jogvédő csoport sürgette a rendőri intézkedések és megfigyelések felülvizsgálatát. A kivizsgálás azért vált szükségessé, mert a jogvédők lefolytattak egy vizsgálatot, amely azt mutatta, hogy súlyos emberi jogsértések történhettek.

(jurist.org)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.