Halottak is voltak a választási jelölő listán Győr-Moson-Sopron megyében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Választási csalás miatt emeltek vádat a 2018. évi országgyűlési választásokkal kapcsolatban húsz ember ellen.

A vádlottak az 1-es, a 4-es és az 5-ös számú választókerületekhez, vagyis Győrhöz, Sopronhoz és Mosonmagyaróvárhoz köthetők. A jelöltséghez szükséges ötszázat el nem érő érvényes ajánlás felhasználása esetén hamis magánokirat felhasználásának vétségével, ötszáz fölötti ajánlás esetén választás rendje elleni bűntettel vádolta meg az elkövetőket a főügyészség – közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség.

A jelölt is aláírt

Az utóbbi bűncselekménnyel megvádolt elkövetők a jelölteknek járó egymillió forintos állami támogatással is rendelkeztek, esetükben a vád a minősített költségvetési csalás bűntettére is kiterjed.

Az 52 oldalt kitevő vádiratban szereplő tényállás szerint a jelöltek ajánlóívein olyan állampolgárok adatai és aláírásai szerepeltek, akik nem adtak ajánlást a jelölteknek vagy már elhunytak.

A különböző jelöltek ajánlóívein nagyrészt ugyanazon hamis, vagy elhunyt személyektől származó aláírások szerepeltek, ami a listák átmásolásából adódott. Az így meghamisított ajánlóíveket maga a jelölt vagy egy általa felkért ember írta alá aláírásgyűjtőként.

Az ügyben a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai nyomoztak, akik több száz tanút hallgattak ki. Az érdemi döntést várhatóan a Győri Törvényszék fogja meghozni.

Többen lekérték magukról az adatokat

Gál Katalin, a főügyészség szóvivője elmondta, a húsz vádlott közül 12-vel szemben a vád a minősített költségvetési csalás bűntettére is kiterjed. Sopronhoz és Mosonmagyaróvárhoz hat-hat, Győrhöz hét elkövető kapcsolható, egy pedig bűnsegéd volt.

Úgy fogalmazott, hogy az ügyben „sokféle párt” érintett. Sopronban és Mosonmagyaróváron észrevették, hogy az ajánlóíveken sok elhunyt neve szerepel. Mosonmagyaróváron és Győrben pedig magánszemélyek is lekérték az adataikat a helyi választási irodától, hogy megnézzék, milyen íveken szerepel a nevük, és kiderült, hogy több, esetenként hat-hét olyan ajánlóíven is ott az aláírásuk, amelyeket ők nem szignáltak, az ívekhez tartozó jelölteket nem támogatták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. március 31.

Súlyos versenyjogi bírságot fizet a Vodafone

Mintegy 6 és fél év és több bírósági ítélet – kúriai döntés és alkotmánybírósági határozat – után, végleg lezárult a Gazdasági Versenyhivatal 2016-ban indított eljárása a Vodafone Magyarország Zrt.-vel szemben. A GVH 2019-ben szabott ki közel 1,2 milliárd forintos bírságot a cégre, mert 2015-2016-ban valótlan állításokkal népszerűsítette a szolgáltatásait. A Vodafone bíróságra vitte az ügyet, amely kimondta, hogy a telekommunikációs vállalat valóban tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott, a bírság összegét ugyanakkor a versenyhatóságnak újra kellett számolnia. Az erre irányuló megismételt eljárásban a Vodafone lemondott a jogorvoslatról, elfogadta a GVH Versenytanácsának értékelését, amely így 932,4 millió forintban állapította meg a bírság végső összegét.

2023. március 31.

Öt év közösség tagja elleni erőszak bűntettért

A Fővárosi Törvényszék 2023. március 30-án közösség tagja elleni erőszak bűntettében talált bűnösnek egy férfit, akit 5 év börtönbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélt.

2023. március 30.

EU-biztos: a következő brüsszeli jogállamisági jelentés a közszolgálati média helyzetével is foglalkozik

Korábbi gyakorlatát kibővítve az Európai Bizottság az európai uniós tagállamok közszolgálati médiájának helyzetét és az Emberi Jogok Európai Bíróságán született ítéletek végrehajtását is vizsgálja a tavalyi évre vonatkozó jogállamisági jelentésben, amelyet várhatóan júliusban tesz közzé – jelentette be Vera Jourová értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén.