Halottak is voltak a választási jelölő listán Győr-Moson-Sopron megyében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Választási csalás miatt emeltek vádat a 2018. évi országgyűlési választásokkal kapcsolatban húsz ember ellen.

A vádlottak az 1-es, a 4-es és az 5-ös számú választókerületekhez, vagyis Győrhöz, Sopronhoz és Mosonmagyaróvárhoz köthetők. A jelöltséghez szükséges ötszázat el nem érő érvényes ajánlás felhasználása esetén hamis magánokirat felhasználásának vétségével, ötszáz fölötti ajánlás esetén választás rendje elleni bűntettel vádolta meg az elkövetőket a főügyészség – közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség.

A jelölt is aláírt

Az utóbbi bűncselekménnyel megvádolt elkövetők a jelölteknek járó egymillió forintos állami támogatással is rendelkeztek, esetükben a vád a minősített költségvetési csalás bűntettére is kiterjed.

Az 52 oldalt kitevő vádiratban szereplő tényállás szerint a jelöltek ajánlóívein olyan állampolgárok adatai és aláírásai szerepeltek, akik nem adtak ajánlást a jelölteknek vagy már elhunytak.

A különböző jelöltek ajánlóívein nagyrészt ugyanazon hamis, vagy elhunyt személyektől származó aláírások szerepeltek, ami a listák átmásolásából adódott. Az így meghamisított ajánlóíveket maga a jelölt vagy egy általa felkért ember írta alá aláírásgyűjtőként.

Az ügyben a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai nyomoztak, akik több száz tanút hallgattak ki. Az érdemi döntést várhatóan a Győri Törvényszék fogja meghozni.

Többen lekérték magukról az adatokat

Gál Katalin, a főügyészség szóvivője elmondta, a húsz vádlott közül 12-vel szemben a vád a minősített költségvetési csalás bűntettére is kiterjed. Sopronhoz és Mosonmagyaróvárhoz hat-hat, Győrhöz hét elkövető kapcsolható, egy pedig bűnsegéd volt.

Úgy fogalmazott, hogy az ügyben „sokféle párt” érintett. Sopronban és Mosonmagyaróváron észrevették, hogy az ajánlóíveken sok elhunyt neve szerepel. Mosonmagyaróváron és Győrben pedig magánszemélyek is lekérték az adataikat a helyi választási irodától, hogy megnézzék, milyen íveken szerepel a nevük, és kiderült, hogy több, esetenként hat-hét olyan ajánlóíven is ott az aláírásuk, amelyeket ők nem szignáltak, az ívekhez tartozó jelölteket nem támogatták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24.

Platform alapú munkavégzés: előrelépés történt a szabályozásban

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról. Ugyanakkor annak megítélésében, hogy az ilyen formában történő munkavégzés munkaviszonynak minősülhet-e, Európa-szerte nagy a bizonytalanság. A felmerülő kérdések tisztázása érdekében nemrégiben egy új irányelv tervezetéről született megállapodás – a szabályzás hátterét Fehér Helga, a DLA Piper Hungary munkajogi csoportjának vezetője és Reisz Réka, a DLA Piper Hungary ügyvédjelöltje tekintik át.