Handó: kiegyensúlyozott kommunikáció kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági döntések a technikai fejlődés nyomán egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak – mondta Handó Tünde a Bíróság és kommunikáció című kétnapos nemzetközi konferenciát megnyitó beszédében. Hagsúlyozta, ehhez alkalmazkodnia kell a bírósági szervezetnek, a média részéről tapasztalható fokozódó nyomás azonban nem befolyásolhatja és nem is befolyásolja a bírák szakmai függetlenségét, az ítéletek pártatlanságát


 Az igazságszolgáltatásnak olyan kiegyensúlyozott kommunikációt kell kialakítania, amely a széleskörű tájékoztatással egyidejűleg megőrzi függetlenségét és védi a bírák, a bíróságok tekintélyét – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke csütörtökön a témában rendezett budapesti konferencián.

Handó Tünde a Bíróság és kommunikáció című kétnapos nemzetközi konferenciát megnyitó beszédében kifejtette: a bírósági döntések a technikai fejlődés nyomán egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak, és ehhez alkalmazkodnia kell a bírósági szervezetnek.

[htmlbox BDT]

 

A média részéről tapasztalható fokozódó nyomás azonban nem befolyásolhatja és nem is befolyásolja a bírák szakmai függetlenségét, az ítéletek pártatlanságát – hangsúlyozta.

 Az idei konferencia fő témája a bíróságok és a média kapcsolata. Magyarországon több törvényszék és ítélőtábla kötött megállapodásokat a társszervekkel és a sajtóval a tájékoztatásra, egymás munkájának kölcsönös segítésére. Ennek különösen nagy jelentősége van a közérdeklődésre számot tartó ügyek esetében – mutatott rá az OBH elnöke.

Szólt arról is, nehéz elérni, hogy a bíróságok életét érintő pozitív hírek is eljussanak a közvéleményhez. A nyilvánosság az igazságszolgáltatás felett álló társadalmi kontroll, nem mindegy, milyen kép alakul ki a bíróságokról – hangsúlyozta Handó Tünde.

Közölte, az OBH már negyedik alkalommal szervezi meg ezt a konferenciát, és idén már húsz országból százheten érkeztek rá.

A konferenciasorozattal olyan interaktív nemzetközi szakmai fórumot szerettek volna létrehozni, amely lehetővé teszi, hogy a részvevők megismerhessék a bíróságok külső és belső kommunikációja területén Európa-szerte alkalmazott különféle módszereket – mondta Handó Tünde, megjegyezve, a cél végső soron az, hogy mind jobb és jobb gyakorlatokat alakítsanak ki.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek