Handó: változást hoz a beszédleíró program


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 A bírósági munka minőségét javítja és időszerűségét segíti az a beszédleíró szoftver, amely néhány éven belül az egész bírósági rendszerre kiható változást jelent – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pénteken Zalaegerszegen.


Handó Tünde a zalai összbírói értekezletet megelőzően tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a Zalaegerszegi Törvényszéken tavaly pilotprojektként elindított program révén az ország bíróságai olyan beszédleíró szoftverhez jutnak, amely akár teljes egészében automatizálni tudja a jegyzőkönyvkészítést. 

Az igazságügyi alkalmazottak az így felszabaduló energiájukat érdemi, bírók és bírósági titkárok melletti feladatokra fordíthatják – fogalmazott az OBH elnöke.

Hozzátette, az Egerben már kialakított, távmeghallgatásra alkalmas tárgyalótermek révén lehetőség lesz arra, hogy a kép- és hangrögzítés miatt gyorsan és könnyen feldolgozhatóvá, megismerhetővé váljon a tárgyalások tartalma. 

Handó Tünde azt mondta: számokkal, adatokkal is lehet értékelni a bíróságok munkáját – így azt, hogy Zalaegerszegen öt év alatt az országos 37 százalékot meghaladóan, 55 százalékkal csökkent a két éven túl húzódó ügyek száma -, de arról is számot kell adni, hogy miképpen lehet a bírósági szervezetet „átvezetni a 19. századból a 21. századba”. 

Az igazságos ítélkezés ugyanis nemcsak a jogszabályoktól függ, hanem attól is, hogy miként lehet segíteni a bírók munkáját, és ide tartozik a beszédfelismerő szoftver alkalmazása is – jegyezte meg.

Úgy értékelte, hogy a Zalaegerszegi Törvényszéken mindig vannak olyan személyiségek és közösségek, akik, illetve amelyek képesek a bírói feladatkörön túl is tenni valamit a városért, a megyéért vagy az országért. Példaként említette, hogy az ott működő törvényszék „egyfajta élesztője és bázisa” a bírósági történelem- és hagyományápolásnak is, amely országos programmá szélesedett.

A bíróság szolgáltató jellegét pedig azzal lehet erősíteni, ha „az igazságszolgáltatás nemcsak az ítéletben való igazság szolgáltatását jelenti”, hanem azt is, hogy a bírók és bírósági alkalmazottak az ügyfeleket komolyan véve fordulnak minden egyes ügyhöz – jelentette ki Handó Tünde.

Makai Lajos, a Pécsi Ítélőtábla, illetve a Magyar Bírói Egyesület elnökeként arról beszélt, hogy a Pécshez tartozó négy megyét összesítve Zalaegerszegről érkezik hozzájuk az ügyek 20 százaléka. A polgári és büntetőügyekben időszerűségben és szakmai munkában is élen járnak a zalai bírók, amit az is mutat, hogy az ítélőtáblán tavaly nem volt egyetlen hatályon kívül helyezett zalai ügy sem.

Sorok Norbert, a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke elmondta: a beszédfelismerő szoftver nemcsak az ítélkezés megalapozottságát és időszerűségét javítja, de felszabadítja a leírók munkaidejének mintegy harmadát. Az így adódó kapacitást arra használják, hogy a más területen – például az elektronikus eljárásoknál – megnövekedett feladatokra tudják átcsoportosítani őket, illetve továbbképzések után a bírók és bírósági titkárok mellett kaphatnak feladatokat.

[htmlbox beszedleiro]

Sorok Norbert a zalai adatokat ismertetve elmondta: tavaly az országos tendenciákhoz hasonlóan a 2016-os évhez képest 95 százalékra csökkent Zalában is az érkezett ügyek száma, ami 28 ezer esetet jelentett a megyében. A folyamatos csökkenéssel együtt növekedett a befejezett ügyek aránya, vagyis tavaly már két százalékkal több esetet zártak le, mint ahány új érkezett.

A javulást mutatja az is, hogy a beérkezett ügyek csaknem 92 százalékát egy évben belül lezárták Zalában, ami az országban is az első helyet jelenti az ott működő bíróságok számára – jelezte a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.