Hatályba lépett az új Közbeszerzési törvény


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unió új közbeszerzési irányelveihez igazítja a magyar szabályozást az új Kbt.


A kódex egyik újítása az ún. egységes európai közbeszerzési dokumentum bevezetése. Az egységes európai közbeszerzési dokumentum a kizáró okok fenn nem állása, az alkalmassági követelményeknek való megfelelés, illetve bizonyos objektív kritériumok előzetes igazolására szolgáló az Európai Bizottság által meghatározott egységes formanyomtatvány, amely az uniós értékhatárt elérő eljárásokban alkalmazandó.

A törvény továbbra sem tartalmazza számszerűsítetten a közbeszerzési értékhatárokat, azok tekintetében a költségvetési törvényre (nemzeti értékhatárok), illetve uniós jogi aktusra (uniós értékhatárok) utal.

Az uniós értékhatárt elérő eljárások fajtái között újdonságnak tekinthető az innovációs partnerség, amely a piacon még nem megtalálható innovatív termékek, építési beruházások és szolgáltatások kialakítására, majd megvásárlására irányuló új, különleges eljárás.

Főszabályként a törvény a hatálybalépése (2015. november 1.) után megkezdett közbeszerzési eljárásokra már az új előírásokat, míg a korábban megkezdett eljárásokra a közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény rendelkezéseit rendeli alkalmazni.

Az új törvényhez készülő kapcsolódó kiadványaink már előrendelhetőek.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.