Moratórium jön az Airbnb-lakások regisztrációjában
A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
A szomszédok közötti torzsalkodásokban legfőképp az átlógó ágak, növényrészek, áthajló gyökerek, az ingatlanokat elválasztó kerítések, mezsgyék vagy növényzetek jelentik a viták tárgyát. A határvillongásokban a szomszédjogi törvény, illetve a bírói ítélkezési gyakorlat ad eligazítást.
A szomszédjogokat (iura vicinitatis) a rómaiak is ismerték; ezeket a korlátozásokat törvényi szolgalmaknak tekintették. Vagyis felismerték, hogy a tulajdont nemcsak a köz, hanem a szomszédok közötti zavartalan együttműködés érdekében is szükséges korlátozni. Így például előírták, hogy a házakat egymástól csak bizonyos távolságra lehet építeni, nem szabad elvenni a szomszédtól a természetes fényt. A XII táblás törvények (Lex duodecim tabularum) már csaknem két és fél évezrede szabályozta a fák gallyainak a szomszéd telkére való átnyúlását, de az áthullott gyümölcs felszedésének jogát is.
Napjainkban az ingatlan használatának általános korlátja az úgynevezett szükségtelen zavarás tilalma. A Polgári törvénykönyv (Ptk.) 5:23. §-a ezt így fogalmazza meg:
A tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.
A bírói ítélkezési gyakorlat alapján a szükségtelen mértékű zavarás meghaladja a szokásos mértéket, ilyenkor a zavaró tevékenységet kifejtő ingatlanhasználó a szomszéd érdekeit teljes mértékben figyelmen kívül hagyja. A törvény megköveteli, hogy a használó a lehetőségekhez képest legkisebb mértékű érdeksérelmet okozza.
A szükségtelen zavarás fogalmából következik, hogy létezik szükséges zavarás is, amikor a zavarást a szomszédos ingatlan tulajdonosa köteles tűrni. Az, hogy milyen mértékig köteles a szomszéd elviselni a tulajdon használatával járó zavarást, és mikortól válik az szükségtelenné, csak a konkrét körülmények alapján állapítható meg.
A Ptk. három esetkört említ, amikor a tulajdonos tűrni köteles:
A szomszédjogok klasszikus esetei az ingatlan határait érintik. Ezek a következők:
A D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. útmutatása szerint kerítést a saját telkünkre építhetünk, ha pedig a kerítés építését elrendelik, azt a telek homlokvonalán, az útról nézve jobb oldali telekhatáron és a hátsó telekhatár jobb oldaltól mért fele hosszán vagyunk kötelesek megépíteni és fenntartani. VAGYIS A FENNTARTÁSI KÖTELEZETTSÉGÜNK AZ ELSŐ, A JOBB OLDALI ÉS A HÁTSÓ KERÍTÉS FELÉRE TERJED KI.
A kerítésépítés szabályai közé tartozik még az is, hogy a kerítés kapuja közterületre, kifelé nem nyílhat. A homlokvonalon álló kerítésen a közterület használatát veszélyeztető megoldást, így például szögesdrótot csak a járda szintje felett legalább kétméteres magasságban, a kerítés belső oldalán lehet alkalmazni.
A Kúria elődje, a Legfelsőbb Bíróság egy ügyben (BH1985. 58.) elvi éllel kimondta, hogy a fák az emberi környezetet védik, kellemesebbé, szebbé teszik, porelvonó, levegőtisztító hatásuk folytán a lakókörnyezet javításában fontos szerepet töltenek be. A fák telepítése, a meglevő növényzet megóvása általános környezetvédelmi érdek. EZÉRT A SZOMSZÉDJOGI VITÁKBAN ÁLTALÁBAN NEM KERÜLHET SOR FÁK KIVÁGÁSÁNAK ELRENDELÉSÉRE. Helye lehet viszont az árnyékolással összefüggésben esetleg keletkezett kár megtérítésére való kötelezésnek.
A kilátás elvesztése miatt indított perek alapvetően kártérítési igénnyel kapcsolatosak, mivel a kilátás egyoldalú elvonása miatt kártérítési per indítható a bekövetkezett értékcsökkenés megtérítése iránt. A bírói gyakorlat minden esetben a szükségtelen zavarás fogalmából vezeti le a kilátásvesztés esetén fizetendő kártérítés jogalapját. A zavarás oly módon is megvalósulhat, hogy az újonnan felépített épület a szomszédos ingatlan benapozását jelentősen korlátozza. A Legfelsőbb Bíróság 1994-ben hozott egyik határozata szerint a „szükségtelen zavarás” akkor is megvalósul, ha az építtető a szomszédos ingatlan tulajdonosának érdekeit figyelmen kívül hagyva, nem a lehetőségek szerint legkedvezőbb tervezési és kivitelezési eljárás szerint jár el.
A legtöbb esetben van békés megoldás. Néhány indulatmentes, udvarias mondat általában célhoz vezet. Megegyezés hiányában viszont jogi útra lehet terelni a vitát.
Az első lehetőség a birtokvédelmi eljárás. Éles Róbert, a Kaposvári Járásbíróság csoportvezető bírája szerint a birtokvédelem a zavartalan birtoklás lehetőségét biztosítja a birtokosnak. Ha a birtokháborítás egy éven belül történt, akkor a helyi jegyzőtől is lehet birtokvédelmet kérni, de az illető fordulhat azonnal a bírósághoz is. A JEGYZŐ ÁLTAL HOZOTT HATÁROZAT ELLEN NEM LEHET FELLEBBEZNI, DE A DÖNTÉS BÍRÓSÁGON MEGTÁMADHATÓ.
A másik lehetőség a birtokvédelmi per. Ebben az esetben viszont a felperesnek kell bizonyítani, hogy az általa kifogásolt zavarás már a szükséges mértéket túllépi, továbbá igazolnia kell a bekövetkezett kár mértékét. A bíróság legtöbbször igazságügyi szakértőt rendel ki, aki megállapítja a zavarás szükséges és szükségtelen mértékét. A szakértő költségével, mivel azt a felperesnek kell megelőlegezni, ugyancsak számolni kell.
A birtokháborítás tárgya kifogyhatatlan. „Talán egy magányos tanyán élő embernek jelentene gondot az, hogy kivel szemben indítson birtokháborítási pert, mert egyébként nagyon sok oka lenne rá az embereknek” – jegyezte meg a csoportvezető bíró.
Forrás: Index
A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.
A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!