Hatékony jogorvoslathoz való jog: a nemzeti bíró nem köteles alkalmazni az Alkotmánybíróság uniós jogot sértő határozatát


Hatékony jogorvoslathoz való jog: a nemzeti bíró nem köteles alkalmazni az Alkotmánybíróság uniós jogot sértő határozatát. Hasonló helyzetben a nemzeti bíró nem szankcionálható.

Egy villanyszerelő – valamely beavatkozás során ért áramütés okozta – halálát követően közigazgatási eljárás indult a munkáltatójával szemben. Ezzel egyidőben büntetőeljárást is indítottak a művezetővel szemben hanyagság és gondatlanságból elkövetett emberölés okán. Az áldozat rokonai is beléptek a büntetőeljárásba.

A jogvitát elbíráló közigazgatási bíróság a jelen ügyben úgy ítélte meg, hogy nem „munkahelyi baleset” történt. Hatályon kívül helyezte a munkáltatóval szemben kiszabott közigazgatási szankciókat. A román alkotmánybíróság által értelmezett nemzeti jogszabályok alapján e közigazgatási határozat megakadályozza a büntetőbíróságot annak felülvizsgálatában, hogy a baleset munkahelyi balesetnek minősül-e.

Ezen összefüggésben a brassói ítélőtábla (Románia) az alkotmánybíróság által értelmezett e nemzeti törvény és a munkavállalók biztonságáról szóló uniós jog1 összeegyeztethetőségével kapcsolatban kérdezi a Bíróságot. Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy ellentétes az uniós joggal a tagállam azon joga, amely – az alkotmánybírósága szerint – a közigazgatási bíróság valamely „munkahelyi balesetről” szóló ítéletét jogerőre emeli a büntetőbíróság előtt, amennyiben e jog megakadályozza az áldozat rokonainak meghallgatását.

Az uniós jog a munkavállalók biztonságának védelmére irányul, és a munkáltatót biztonságos munkakörnyezet biztosítására kötelezi. Nemzeti hatáskörbe tartozik a munkáltató kötelezettségszegés esetén fennálló felelősségének megállapítására irányuló eljárások meghatározása. Mindazonáltal ezen eljárások nem akadályozhatják az uniós jog által biztosított jogok gyakorlását.

Márpedig a Bíróság emlékeztet arra, hogy a bírósági eljárások során a hatékony bírói jogvédelemhez való jog magában foglalja a meghallgatáshoz való jogot. Amennyiben valamely bíróság anélkül hoz határozatot a polgári jogi felelősségről, hogy az érintett felek számára lehetővé tenné érveik előadását, sérül e jog.

E tekintetben a Bíróság megerősíti, hogy a nemzeti bíróságok tartózkodhatnak az alkotmánybíróságuk valamely határozatának követésétől, amennyiben e határozat sérti az uniós jogot. Ebben az esetben nem szabható ki velük szemben fegyelmi szankció.

A kihirdetés napján az ítélet teljes szövege és adott esetben az összefoglalása megtalálható a CURIA honlapon.

Forrás: https://curia.europa.eu


Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.