Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Jogerősen hét év szabadságvesztésre ítélték kedden azt a Zala megyei férfit, aki életveszélyes sérüléseket okozott szeretője férjének, amikor azt egy baseballütővel fejbe vágta.
A Pécsi Ítélőtábla másodfokon meghozott határozatával az ügyészi indítványnak megfelelően súlyosbította a Zalaegerszegi Törvényszék korábbi, a férfira hatéves szabadságvesztést kiszabó ítéletét – közölte a Pécsi Fellebbviteli Főügyészség.
Az eset 2017 júliusában történt a Zala megyei Borsfán, azután, hogy a nő – férjét elhagyva – az anyjával együtt élő szeretőjéhez költözött. A férj és a szerető között feszült viszony alakult ki, telefonon üzengettek egymásnak. Egy alkalommal a férj az ismerőseit vitte autóval, s amikor a településen meglátta felesége szeretőjét, megállt és szóvá tette az üzenetváltásokat; a vita dulakodásig fajult. A szerető baseballütővel fejbe vágta a férjet. A férfi életveszélyes koponyasérülést szenvedett.
A dulakodásba a szerető anyja is beavatkozott: a gépkocsival időközben elinduló, majd újból megálló férj után téglát dobott, betörve az autó hátsó ablakát.
A vádlottak ezután megállapodtak abban, hogy a sérülést okozó többszörösen büntetett férfi helyett az anya testvére vállalja magára a bűncselekményt, míg a gépkocsi hátsó szélvédőjének betörését az anya 14 év alatti másik fia fogja magára vállalni. A férfi és anyja az eljárás során ennek megfelelően hamis vallomásokat tettek.
A vádlott férfi nem először hazudott a hatóságoknak: 2016 szeptemberében a letenyei rendőrőrsön tett valótlan bejelentése miatt egy falubeli férfit autólopás gyanúja miatt hallgattak ki. Emellett 2017 áprilisában az őrsön járőrként dolgozó rendőrt is megfenyegette házának felgyújtásával.
A férfit a bíróság életveszélyt okozó testi sértés, hamis vád és zaklatás miatt hét év szabadságvesztésre ítélte és szintén hét évre eltiltották a közügyek gyakorlásától. Anyját a közlekedés biztonsága elleni bűntett, hamis vád és kiskorú veszélyeztetése miatt másfél év szabadságvesztésre ítélték két év próbaidőre felfüggesztve.
(MTI)
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!