Hét uniós csődregisztert kapcsoltak össze


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hét uniós tagállam, Csehország, Németország, Észtország, Hollandia, Ausztria, Románia és Szlovénia csődregisztereit kapcsolja össze és teszi elérhetővé egyetlen honlapon keresztül az Európai Bizottság – közölte hétfőn a brüsszeli testület.


A megoldás a bizottság szerint a vállalkozások, a befektetők és a hitelezők munkáját is megkönnyíti. „A belső piac és az európai igazságszolgáltatási terület működése szempontjából kulcsfontosságú, hogy határokon átnyúlva is hozzá lehessen férni a csődregiszterekhez” – jelentette ki Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős tagja, aki átmenetileg az igazságügyi biztos feladatait is ellátja.

Hahn hozzátette: „ha azt akarjuk, hogy a vállalatok más uniós országokban fektessék be a pénzüket, akkor a fizetésképtelenségi és csődinformációknak több nyelven és átláthatóan kell elérhetőnek lenniük”.

Tanulmányok az új Polgári Törvénykönyvhöz

A tanulmányok rávilágítanak a törvénykönyv megalkotásának hátterére, felvázolják a lehetséges megoldási lehetőségeket, a végül választott szabályozás koncepcionális indokait, adott esetben kritikailag is értékelve a törvény rendelkezéseit. A kötet tizennégy tanulmányt tartalmaz.

Bővebb információ és megrendelés itt

A bizottság szerint az európai igazságügyi portálon keresztül elérhető egységes csődregiszter gyors, valósidejű hozzáférést tesz lehetővé a fizetésképtelenséggel kapcsolatos adatokhoz, a legfőbb információk pedig ingyenesen, az EU mind a 23 hivatalos nyelvén hozzáférhetővé válnak.

Brüsszel azt is ígéri, hogy a honlap világos útmutatót ad majd, hogy a fizetésképtelenséggel és csőddel kapcsolatos fogalmak mit jelentek egy-egy tagállamban.

A bizottság bízik abban, hogy hamarosan egyre több ország csatlakozik az egységes adatbázishoz. Brüsszel azt is világossá teszi, hogy a még elfogadás előtt álló, korszerűsített uniós fizetésképtelenségi szabályok értelmében a tagállamoknak a jogszabály elfogadását követő négy éven belül kötelező lesz az interneten, bárki számára elérhető, elektronikus regisztert létrehozniuk.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.