Hunvald-ügy: több védő felmentést kért
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Védencének felmentését, illetve a rá kiszabott büntetés enyhítését javasolta több ügyvéd is a Hunvald-ügy másodfokú tárgyalásán. A vádlottak ártatlanságukat hangoztatták.
A Fővárosi Törvényszék az erzsébetvárosi, milliárdos nagyságrendű ingatlanpanamák, korrupciós ügyek vádjával indított perben 2012. február 24-én hirdetett első fokon ítéletet. Eszerint a vádlottak – különböző módon és eltérő mértékben – köthetők többek között a főváros VII. kerületében lévő ingatlanok pályázat nélküli értékesítéséhez, baráti körhöz tartozó személyekkel tényleges munkavégzés nélküli szerződések megkötéséhez, hivatali telefonok szabálytalan használatához, a polgármesteri kerethez tartozó lakások bérleti szerződésének kötéséhez, majd e lakások értékesítéséhez, szintén a baráti körhöz tartozók részére.
Az ügyben a Fővárosi Ítélőtábla elfogultságot jelentett be, ezért a Kúria a Szegedi Ítélőtáblát jelölte ki másodfokú bíróságként. Az eredetileg huszonöt vádlottat érintő per több ember esetében jogerőre emelkedett, így a másodfokú eljárásban tizenketten álltak a táblabíróság elé.
A harmadrendű vádlott, az első fokon egy év börtönre ítélt K. Péter védője a volt SZDSZ-es pénzügyi bizottsági elnök felmentését kérte. Álláspontja szerint annak az ingatlannak az értékesítésében,a melyben a vádhatóság szerint K. Péter érintett, nem érte kár az önkormányzatot.
K. Lajos ingatlanbecslő védője szerint az elsőfokú ítélet jogszabályokat sért, illetve részben megalapozatlan. A védence felmentését indítványozó ügyvéd úgy véli, a Fővárosi Bíróság nem vagy rosszul vette számba a rendelkezésre álló bizonyítékokat. A tények cáfolják a vádhatóságát álláspontját, amely szerint a vádlott helyszíni szemle nélkül készített értékbecslést, hiszen a dokumentumok többek között fényképmellékleteket és az épületek esetenként rendkívül részletes leírását tartalmazták – mondta az ügyvéd. Hozzátette: a vádlott az értékbecsléseket saját meggyőződése és szakmai tudása alapján készítette el.
Az első fokon tíz hónap, végrehajtásában két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt B. Gábor tizennyolcadrendű vádlott ügyvédje hangsúlyozta, a vádpontok többsége esetében nem érte vagyoni hátrány az önkormányzatot. Egy bűncselekményt elismert a vádlott, ebben az esetben azonban B. Gábor a teljes kárt megtérítette. Az ügyvéd ezért a vádpontok többségében védence felmentését és büntetés enyhítését indítványozta.
Az elsőfokú ítélet szerint az erzsébetvárosi önkormányzat a tizenkilencedrendű vádlottat tanácsadóként alkalmazta, ám a férfinak nem kellett érdemi munkát végeznie fizetéséért. A bíróság szerint Hunvald György polgármester és a vádlott ebben a szerződés megkötésekor megegyeztek, ám ezt – ügyvédje szerint – az eljárás során semmilyen bizonyíték nem támasztotta alá.
A vádlottak árrtatlanságukat hangoztatták
Gál György, a budapesti VII. kerületi önkormányzat volt szabad demokrata gazdasági bizottsági elnöke az utolsó szó jogán hangsúlyozta, semmi olyan bűncselekményt nem követett el, amely indokolta volna, hogy az elmúlt öt évből több mint négy és felet előzetes letartóztatásban kelljen töltenie. A vádlott azt mondta, az erzsébetvárosi ingatlanok értékesítésekor nem érte kár az önkormányzatot, mivel a szerződések alapján a lakók kártalanításának kötelezettsége a vevőt terhelte, és ennek nagysága – előfordult, hogy többszörösen – meghaladta az épület értékét. Az úgynevezett polgármesteri kerethez tartozó – vagyis Hunvald György, a kerület korábbi szocialista polgármesterének javaslatára, nem rászorultsági alapon kiutalható – lakások odaítélése során pedig minden a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt – jelentette ki.
Hunvald György az ügyészséget bírálta az eljárásban elkövetett hibákért, a perbeszédben is előforduló tárgyi tévedésekért, valamint az eljárás elhúzódásáért. A vádlott hangsúlyozta, a Scherné Bagi Edit ügyész perbeszédben állítottakkal szemben az, hogy egy ingatlan „tilalmi listán” volt, nem elidegenítési tilalmat jelentett, hanem csupán azt, hogy nem alakítható társasházzá, a lakások nem értékesíthetők a bérlőknek, az egész épület azonban eladható. Szintén téves volt az ügyész megállapítása, amely szerint az önkormányzati rendelettel ellentétesen pályáztatás nélkül értékesítették az ingatlanokat.
Másfél éve ítélkeztek először
Korábban perbeszédében Scherné Bagi Edit ügyész, valamint a Gál Györgyöt, a kerületi önkormányzat volt szabad demokrata gazdasági bizottsági elnökét képviselő Bárándy Péter, illetve Hunvald György védelmét ellátó Sebes Péter ügyvéd egyaránt az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezésére tett indítványt.
A Fővárosi Törvényszék az erzsébetvárosi, milliárdos nagyságrendű ingatlanpanama és korrupciós ügyek miatt indított perben 2012. február 24-én első fokon, nem jogerősen másfél év letöltendő szabadságvesztésre ítélte Hunvald Györgyöt, a budapesti VII. kerület korábbi szocialista polgármesterét, valamint nyolc és fél évre Gál Györgyöt.
(Forrás: MTI)