Húsz vádlottat ítéltek el embercsempészés miatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Húsz vádlottat ítéltek el több ügyben embercsempészés bűntette miatt Szegeden és Makón – tájékoztatott a Szegedi Törvényszék szóvivője.

Horváth-Tóth Imola közölte, a Szegedi Járásbíróság a több éve folyó eljárásban 18 vádlottat ítélt szabadságvesztésre embercsempészés bűntette miatt. A magyar állampolgárságú vádlottak hosszabb időre szervezett, összehangoltan működő embercsempészéssel foglalkozó bűnszervezetet hoztak létre, amelynek célja az volt, hogy segítséget nyújtsanak harmadik országbeli állampolgároknak a zöld határon történő átjuttatásához, és az Európai Unió tagállamaiba történő szállításához. A bűnszervezet tagjait a bíróság – nem jogerősen – kettő év és kilenc év közötti fegyházbüntetéssel sújtotta.

A Makói Járásbíróság előkészítő ülésen ítélte el embercsempészés miatt azt a török kamionsofőrt, aki Romániában vett föl teherautója rakterébe 33 szír és török állampolgárt tavaly decemberben. A vádlott a migránsokat Magyarországon keresztül az Európai Unió más tagállamába akarta szállítani, de a magyar határellenőrzés során megtalálták őket. A bíróság a vádlottal szemben kettő és fél év börtönbüntetést szabott ki és négy évre kiutasította Magyarország területéről. Az ügyész súlyosításért bejelentett fellebbezése miatt az ítélet nem jogerős.

A Szegedi Törvényszék másodfokú tanácsa jogerősen egy év szabadságvesztést és hat év Magyarország területéről kiutasítást szabott ki azzal a szerb vádlottal szemben, aki szervezőként közreműködött abban, hogy 14 harmadik országbeli állampolgár illegálisan átlépje a szerb-magyar államhatárt 2014 májusában – tudatta a bíró.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.