Ifj. Lomnici: polgárközpontúbb közigazgatási bíráskodás a tét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hamarosan az Országgyűlés elé kerül egy olyan közigazgatási bíróságokról szóló törvényjavaslat, amely az emberek számára egy polgárközpontúbb igazságszolgáltatás megteremtését biztosítja – mondta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász az M1 aktuális csatornán kedden.

A törvényjavaslat támogatja az önálló közigazgatási bíróságok megszervezését egy felsőbb bírósággal az élén, amelynek vezetője a Kúria elnökével lenne egyenrangú – tette hozzá.

Elmondta: a javaslat szerint a közigazgatási bíróság nem az Országos Bírósági Hivatal és Országos Bírói Tanács kontrollja alá tartozna majd, ezt a feladatot osztrák és német példára a minisztérium fogja ellátni. A bírói bérek rendezésére is lehet számítani a közigazgatási bíróságok létrejöttével Gulyás Gergely a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombati, a XIV. Magyar Jogászgyűlés záró plenáris ülésén tett nyilatkozata szerint – fűzte hozzá.

Ifj. Lomnici Zoltán emlékeztetett: a közigazgatási bíráskodásnak mély történelmi gyökere van Magyarországon, egy 1896-os törvény tette lehetővé, hogy felálljon a Magyar Királyi Közigazgatási Bíróság, amely a szocializmusig működött, 1949-ben megszüntették ezt az intézményt, majd egy 1991-ben elfogadott törvény megteremtette a mai közigazgatási bíróság alapjait.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.