Így adóznak idén az ügyvédek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén is számos adójogi változás lépett hatályba, illetve továbbiak várhatók.

  • 2020. január 1. napjától:
    A  garantált bérminimum 210 600 Ft/hóra emelkedik. A nem KATÁS és nem nyugdíjas ügyvédek (nem szünetelő egyéni praxis és egyszemélyes/társas iroda), alkalmazott ügyvédek és ügyvédjelöltek után minimum ennek alapul vételével kell a minimális járulékokat megfizetni havonta akkor is, ha esetlegesen kevesebb a tényleges kifizetés a részükre, az SZJA továbbra is csak a tényleges kifizetéseket terheli.
  • Az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 7 710 Ft-ra emelkedik (napi 257 Ft).
  • A kisvállalati adó (KIVA), illetve adóelőleg mértéke 12%-ra csökkent.
  • A négy vagy több gyermeket nevelő anyák SzJA mentességet kapnak, az apa nem veheti igénybe ezt a kedvezményt.
  • A minimálbér emelkedésével a mentesített SzocHo keret is változott, így: 24 * 161 000 = 3 864 000, ennek a 17,5%-a 676 200 forint, ez az a maximum SzocHo, amit éves szinten fizetni kell, és ennek az alapját még csökkenti az éves bruttó munkabér, vállalkozói kivét, ingatlanbérbeadás jövedelme.
2020. július 1. napjától amire időben fel kell készülni:
  • A számla kiállítására nyitva álló eddigi észszerű határidő 8 napra rövidül (teljesítéstől számítva).
  • Értékhatár nélkül, azaz minden egyes belföldi áfaalany részére kiállított számlát be kell jelenteni a NAV felé (2021. január 1. napjától ez a kötelezettség a nem áfa alany vevőkre is kiterjed, és így pl.: a magánszemélyek számára kiállított számlákat is jelenteni kell majd).
  • Minden, adatszolgáltatási kötelezettség alá eső számlán szerepeltetni kell a belföldön nyilvántartásba vett partner adóalany belföldi adószámának első nyolc számjegyét.
  • Az egyéni ill. társas vállalkozói jogviszony esetén (így a nem alkalmazott ügyvédeknél) a járulék alapjánál megszűnik a 150%-os szorzó, de a szociális hozzájárulási adónál megmarad az emelt alap (112,5%).
  • A társadalombiztosítási járulék néven összevonásra kerül a nyugdíjjárulék (10%) és az egészségbiztosítási- és munkaerőpiaci járulék (4%+3%+1,5%), mértéke: 18,5%.
  • Az egész társadalombiztosítási járulékra igénybe lehet venni a gyermekek után járó családi kedvezményt.
  • Minden dolgozó nyugdíjast megillet a járulékmentesség, nemcsak a munkaviszonyban állókat.

Egyéb érdekesség, hogy

  • 2020. július 1. napjától számlát, illetve nyugtát kell kiállítani az ún. áfamentes ügyletek nagy részéről is, így például a magán-egészségügyi, fogorvosi, oktatási szolgáltatásról, illetve az ingatlanértékesítésről is.
  • 2021. január 1. napjától a NAV minden áfaalany részére áfabevallás tervezetet fog készíteni (a jelenlegi SzJA tervezethez hasonlóan) a számlákról kapott tételes on-line adatszolgáltatások alapján.

(Budapesti Ügyvédi Kamara 581. számú hírlevele)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.