Intelligens robotok: új uniós szabályozás jöhet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A robotikára vonatkozó polgári jogi szabályokról szóló jelentést már elfogadta az Európai Parlament (EP) szakbizottsága, az EP plenáris ülése februárban tárgyalja. A jelentést jegyző Mady Delvaux képviselőnő szerint még idén elkészülhet az új szabályozás – derül ki az NRGreport.com a politikussal készített interjújából.


Sürgősen szükségünk van egy, a már forgalomban lévő robotok (önvezető autók, drónok) felelősségét meghatározó szabályozásra, ahogy a következő 10-15 évben kifejlesztettekére is. A Bizottság és több ország is dolgozik már rajta. Idén mindenképpen el kell, hogy készüljön, s úgy vélem, el is fog készülni,  legalábbis a felelősségre vonatkozó rész – mondta a jelentés jegyző Mady Delvaux az internetes újságnak.

A politikus szerint a következő generációs robotok a maiaknál jóval kifinomultabb képességekkel rendelkeznek majd. Az öntanuló robotok cselekedeteiért nem lehet majd kizárólag a tervezőiket felelősségre vonni – mondta.

[htmlbox BDT]

 

Az elfogadott jelentés szövege szerint  „a robotok önállósága fölveti, hogy a meglévő jogi kategóriák fényében tisztázni kell, milyen természettel rendelkeznek, vagy esetleg új kategóriát kell megalkotni” – olvasható az NRGreport.com cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.