Itt az ítélkezési szünet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok szerdán megkezdték, az Alkotmánybíróság hétfőn kezdi az ítélkezési szünetet. A halaszthatatlan ügyekben folyik az ítélkezés.


Augusztus végéig tartó ítélkezési szünet kezdődik hétfőn az Alkotmánybíróságon – olvasható a testület honlapján.

Az augusztus 28-ig tartó szünet időtartama a testület ügyrendjében meghatározott határidőkbe nem számít bele, valamint nem érinti az Alkotmánybíróságról szóló törvényben megállapított, így az alkotmányjogi panasz benyújtására nyitva álló határidőket.

Az ország más bíróságain szerda óta van ítélkezési szünet, amely augusztus 20-áig tart. Az Országos Bírósági Hivatal korábbi közlése szerint halaszthatatlan ügyekben, ha például a törvény ír elő soron kívüli eljárást, ez idő alatt is folytatódik az ítélkezés. Ilyenek például a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránti perek, a sajtó-helyreigazítási perek, a megszüntetett munkaviszony helyreállítására irányuló perek vagy a kiemelt ügyek.

Jogtár csoport a Facebookon

Jogtárasok klubja néven új csoportot indítottunk a Facebook közösségi oldalán. A csoportban igyekszünk válaszolni a kérdésekre, információkat, praktikákat és hasznos tanácsokat megosztani. Emellett a felhasználóknak lehetősége adódik, hogy egymás között is megosszák tapasztalataikat.

Csatlakozzon Ön is hhozzánk >>

Az ügyeletet teljesítő büntetőbírók az ítélkezési szünet alatt is döntenek előzetes letartóztatásról, szabadlábra helyezésről. Működik a cégbíróság, és a bírók eljárnak végrehajtási ügyekben is. A kezelőirodákban az ügyfelek leadhatják beadványaikat és az iratokba is betekinthetnek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.