Javulhat a termékbiztonság


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szigorúbb ellenőrzések eredményeként biztonságosabb termékek kerülhetnek a piacra azoknak a javaslatoknak köszönhetően, amelyeket nemrégiben fogadott el az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi szakbizottsága. A szabályok a nem élelmiszer-ipari termékekre vonatkoznak.


A most elfogadott két jelentés a termékbiztonságról szóló jogszabálycsomag része. Az EP plenáris ülése decemberben szavazhat a javaslatról.

Az új szabályozás egyértelművé teszi a gyártók, importőrök és forgalmazók kötelezettségeit, így például a termékazonosítók használatát. Mivel a biztonsági szabályok minden piaci szereplőre vonatkoznak majd, nagyban megkönnyítik a hibás termékek eredetének ellenőrzését is.

Logó tanúsítaná az elvégzett biztonsági tesztet

A fogyasztói termékek biztonságáról szóló jelentés fő pontja a származási ország kötelező feltüntetése, „függetlenül attól, hogy az EU-ban vagy az EU-n kívül gyártott termékről van szó”- mondta el Christel Schaldemose jelentéstevő. A dán szocialista képviselő hozzátette, hogy a biztonsági teszten átesett termékeket az ezt tanúsító uniós logóval látnák el.

Szigorúbb felügyelet, pénzbüntetés a szabályszegőknek

A piacfelügyeletről szóló új szabályozás egyszerűsíti a hatályos előírásokat és szankciókat helyez kilátásba a szabálysértőkkel szemben.

Sirpa Pietikäinen jelentéstevő szerint az „egyszerűsített szabályozás a piac és a termelők számára is előnyös lesz”. „A jelenleg érvényben lévő szabályozás nem hatékony, és nem mindig tesz különbséget a szabályokat tiszteletben tartó, illetve az azokat megszegő cégek között” – fejtette ki a finn, néppárti képviselő szerkesztőségünknek.

Pietikäinen azt is elmondta, „hogy a jövőben több forrás lesz a kockázatos termékek és korábban veszélyes terméket piacra dobó gyártók vizsgálatára, a szabályozásokat rendszeresen megszegőkre pedig pénzbüntetést szabnak ki”.

Az Európai Parlament egy feketelista létrehozását is javasolta a veszélyes termékek gyártóiról.

(forrás: Európai Parlament)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.