Jelentés az ügyvédi irodák lehallgatásáról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A BÜK elnöksége április 4-i ülésén elfogadta az ügyvédi irodák lehallgatásával kapcsolatosan tavaly kijelölt vizsgálóbizottság jelentését – írja a Bük Hírlevél. Egyidejűleg az európai joggyakorlatról szóló további vizsgálat folytatását határozta el. 


Számos formális és informális bejelentés érkezett, a legtöbben nevük és a konkrét háttér elhallgatását kérték – olvasható a BÜK Hírlevélben. A hatósági jogellenességet tényszerűen konkrétan leíró, visszaellenőrizhető, vagy bizonyíthatóság esélyét felvető tapasztalat elenyésző volt. Egy ilyen bejelentés nyomán viszont feljelentés is történt a sérelmet szenvedő ügyvédje közreműködésével. Összegzés a beérkezett, eltérő információkról: 

– Egyes ügyvédeknél történt jogszerű eljárásban lehallgatás. Az érintett irodák erről eljárásrendszerűen értesültek, panaszra, jogszerűtlen eljárás kifogásolására nem találtak okot. 
– Az ügyvéddel szemben bűnelkövetési gyanú miatt folyt titkos adatgyűjtés. (Ez jogszerű hatósági eljárás.)
– Volt, hogy a lehallgatás a megfelelő szintű engedély nélkül indult, de közben azt a hatóság beszerezte. A kolléga panaszolta, hogy a hatóság nem megfelelő tényállás alapján eszközölt ki engedélyt, és birtokába került más, a lehallgatás tárgyával nem összefüggő információ, ügyvédi titok is és nincs tudomása annak megsemmisítéséről. (Ez egyébként jogszabályi előírás, aminek a hatóság protokollszerűen eleget tesz.) 
– A bejelentő NAV-os ügyekkel összefüggő telefonbeszélgetéseiben “visszhangos” hatást észlelt, másoknál nem. 
– Egy ügyvédnek a válófélben lévő férje mutatott be a leírt telefonbeszélgetéseiből egy válogatást. 
– Az ügyvédi irodában mikrofont, “technikát” találtak, eredete nem volt felderíthető. 
– Olyan “technika” kihelyezés történt, ahol “kint felejthették” az eszközt, ami feltehetőleg tovább működött, mint arra engedély volt. A korábban állami szolgálatban és ilyen területen dolgozott ügyvéd kolléga szerint előfordulhat, hogy a kihelyező az ilyen eszközt egyszerűen leselejtezteti. A feltételezés szerint a felettes vagy nem tud róla, vagy becsukja a szemét.
– A nyomozószervek által feltett kérdésekben, esetleg az aktában bentfelejtett anyagokban olyan információk voltak, amiről az ügyvéd szerint csak az irodában, vagy telefonon folytatott ügyvéd-ügyfél kommunikációban volt, vagy lehetett előzmény. 
– Van olyan ügyvéd aki együttműködik a hatósággal az irodájában foganatosítandó lehallgatásban (rendőrspicli).

Titkos adatgyűjtés a büntetőeljárásban

Kis László kötete a büntetőeljárás egy nagyon vékony, ám annál szerteágazóbb kérdésének, a titkos adatgyűjtésnek próbálja felfedni minden vonulatát.

További információ és megrendelés >>

Az elnökség a jelentést továbbította a Magyar Ügyvédi Kamara elnökéhez. Javasolta, hogy a rendszeres jogsérelmi tárgyú kommunikációban kezdeményezze a legfőbb ügyésznél az erre vonatkozó ellenőrzések gyakoriságának fokozását. Kezdeményezze a hatóságoknak a birtokukba jutott ügyvédi titkok megsemmisítése hatékonyságát javító jogszabálymódosítások elvégzését – olvasható a hírlevében.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.