Jogvédelmi biztosítás: több tízezer forint a költség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Generali Biztosítónál jogvédelmi biztosítást kötő ügyfelek az utolsó lezárt üzleti évben, 2012-ben több mint 1600 esetben fordultak segítségért a céghez, amely 54 millió forintot fizetett ügyvédi díjakra és egyéb jogi költségekre, így egy esetre több mint 33 ezer forint jutott – közölte a biztosító.


Az ügyfelek a legtöbb esetben (26 százalékban) a társasházak közös költségének behajtása ellen kértek jogvédelmet. Sok esetben a fizetendő összeg vagy – költözés esetében – a kifizetendő hónapok száma okozott a lakó és a társasház között jogvitát, amelyek rosszabb esetben akár költséges pereskedésig is fajulhatnak.

A második leggyakoribb eset a különböző szerződésszegésekből adódó vita (18 százalék), míg a harmadik helyen az ingatlanokkal kapcsolatos sérelmek, valamint a munkahelyi összetűzések álltak 9-9 százalékkal. Jelentős még a gépjárműveket érintő esetek száma (8 százalék), továbbá a büntető- és szabálysértési ügyek aránya (5 százalék).

A Generali ezer fős mintán mérte fel azt, hogy a lakosság milyen arányban vett igénybe jogi segítséget, és az derült ki, hogy 51 százalékuknak volt már szükségük ügyvédre. A legtöbben (43 százalékuk) szerződés, azon belül is főként adásvételi szerződés elkészítéséhez igényelték ügyvéd közreműködését.

A megkérdezettek harmada öröklési ügyben, míg több mint negyede válás, illetve gyermekelhelyezés miatt kért jogi segítséget. A felmérésben résztvevők mintegy ötöde fordult munkajogi problémával ügyvédhez.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.